Kadıköy Belediyesi’nden Kurbağalıdere’ye Otele İtiraz

Kurbağalıdere ile Fenerbahçe Stadyumu arasında 3 bin metrekarelik alanı kapsayan imar planını bakanlık onayladı. Kadıköy Belediyesi ise 12 kata kadar otel yapımına izin veren imar planına itiraz etmeye hazırlanıyor...

01 Temmuz 2016
Kadıköy Belediyesi’nden Kurbağalıdere’ye Otele İtiraz Kurbağalıdere ile Fenerbahçe Stadyumu arasında 3 bin metrekarelik alanı kapsayan imar planı nı bakanlık onayladı. Kadıköy Belediyesi ise 12 kata kadar otel yapımına olanak veren imar planına itiraz etmeye hazırlanıyor...

Kadıköy eski Salıpazarı olarak da bilinen Kurbağalıdere ile Fenerbahçe Stadyumu arasında kalan 3 bin metrekarelik alanın imar planını Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylandı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, 12 katlı otel yapımına olanak tanıyan imar planına itiraza hazırlanıyor.

Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu Çevre ve şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan imar değişikliğine itiraz edeceklerini açıkladı.

ONCA SORUN VARKEN...
Kurbağalıdere ıslahının hala tamamlanmadığını hatırlatan Nuhoğlu, “Türkiye’de bunca önemli sorunlar varken Çevre Bakanlığı’nın Kadıköy’de Kurbağalıdere kenarında bir otele imar vermesini doğru bulmuyoruz. Yıllardır ıslah edilmeyen Kurbağalıdere kenarına otel yapılması için imar planını değiştirmeyi anlamak mümkün değil” dedi.

BAKANLIĞIN İLÇEDEKİ İMAR PLANINA MÜDAHALE ETMESİ DOĞRU DEĞİL
Çevre ve Şehircilik Bakanlığının bir ilçedeki imar planına müdahalesinin doğru olmadığının altını çizen Nuhoğlu, ““3194 Sayılı İmar Kanunu’nun 9. Maddesi’nde  Bakanlık gerekli görülen hallerde, kamu yapıları ile ilgili imar planı ve değişikliklerinin, umumi hayata müessir afetler dolayısıyla veya toplu konut uygulaması veya Gecekondu Kanununun uygulanması amacıyla yapılması gereken planların ve plan değişikliklerinin, birden fazla belediyeyi ilgilendiren metropoliten imar planlarının veya içerisinden veya civarından demiryolu veya karayolu geçen, hava meydanı bulunan veya havayolu veya denizyolu bağlantısı bulunan yerlerdeki imar ve yerleşme planlarının tamamını veya bir kısmını, ilgili belediyelere veya diğer idarelere bu yolda bilgi vererek ve gerektiğinde işbirliği sağlayarak yapmaya, yaptırmaya, değiştirmeye ve re'sen onaylamaya yetkilidir” deniyor.  Şimdi soruyorum Kurbağalıdere kenarına 12 katlı otel inşaatı planı için hangi “zorunlu” koşullar yaşanıyor? Otel yaparak nasıl bir kamu yararı sağlayacaksınız?” ifadesinde bulundu.

TİCARİ ODAKLI PLANLAR YAPILIYOR
Kamu yararı gözetilmeden tamamen ticaret odaklı planlar yapıldığını belirten Nuhoğlu, “  Kamu yararı hesaba katmadan sadece ticaret odaklı planlar yapılıyor.   Ortada yıllardır ıslah edilemeyen bir dere ve ticaret alanı yapılması için imar planı değişikliği yapan bir bakanlık var. Kadıköylülerin otele ihtiyacı yok ve o alanda otel yapılması da doğru değil.  Kadıköylüler otel değil bir an önce derenin ıslah edilmesini istiyor. Bakanlık tarafından değiştirilen planları inceliyoruz. Gerekli itirazları yapacağız” dedi.
HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Sel riski yeşil çatılarla azalacak

Sel riski yeşil çatılarla azalacak

ÇATIDER Yönetim Kurulu Başkanı Adil Baştanoğlu, yeşil çatılar hakkında yaptığı açıklamada bu uygulam

21 Temmuz 2017


Hazine ve kamu taşınmazlarında kiralama şartları değişti

Hazine ve kamu taşınmazlarında kiralama şartları değişti

Maliye Bakanlığı’nın Devlete ait olan hazine ve kamu taşınmazlarının 49 yıllığına kiralamalarda yapt

21 Temmuz 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat