Kadıköy Kuşdili Çayırı AVM Projesi Yargıya Takıldı

23 Aralık 2015
PAYLAŞ
Kadıköy Kuşdili Çayırı AVM Projesi Yargıya Takıldı

Kadıköy’deki tarihi Kuşdili Çayırı’na yapılması planlanan AVM ve otopark projesi için iptal kararı çıktı…

Kadıköy’de tarihi Kuşdili Çayırı’na yapılması planlanan AVM ve otopark projesi için red kararı çıktı. Kadıköy Belediyesi Kuşdili Çayırı’na AVM ve otopark yapılmasının önünü açan 1/1000 ve 15000’lik planların iptali için yargıya başvurmuştu. İstanbul 1.idare mahkemesi alanın yapılaşmaya açılması yerine, çayır özelliği koşullarında yeşil alan olarak kullanılması gerektiğine karar verdi.

Tartışlara son noktayı İstanbul 1. İdare Mahkemesi koydu. İdare Mahkemesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin hazırladığı ve Çevre Şehircilik Bakanlığı tarafından 2013 yılından onaylanan için imar planlarını oybirliği ile iptal etti. Kararda dava konusu imar planlarının, ‘şehircilik ilkelerine, planlama esaslarına, kamu yararına ve hukuka uygun olmadığı’ sonucuna ulaşılmaktadır" ifadelerine yer verildi.

Konuyla ilgili açıklama yapan Kadıköy Kent Dayanışması, Kadıköy’ün ne AVM’ye ne de otoparka ihtiyacı var, kentin nefes ihtiyacı almaya ihtiyacı var dedi.

İptal kararı verdiği davada, 2 bin 750 TL tutarındaki dava masrafı ve avukatlık ücretinin İBB ve Çevre Şehircilik Bakanlığından eşit oranda tazmin edilmesine karar verildi. Öte yandan iBB ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 30 gün içerisinde Danıştay’a itiraz edebilecek.


"Kadıköy Kuşdili Çayırı AVM Projesi Yargıya Takıldı" haberine ait yorum yok

Yorum Yap