Kadıköy’e 15 Kat Sınırı Fiyatları Artıracak

Keller Williams Cadde Danışmanı İnşaat Mühendisi Zafer Köksal, Kadıköy’e getirilen 15 kat sınırının bölgede fiyatları artıracağını söyledi...

08 Haziran 2016
Kadıköy’e 15 Kat Sınırı Fiyatları Artıracak Keller Williams Cadde Danışmanı İnşaat Mühendisi Zafer Köksal, Kadıköy’e getirilen 15 kat sınırının bölgede fiyatları artıracağını söyledi...

İstanbul Büyükşehir Belediyesi meclis kararı ile Kadıköy’e Fikirtepe hariç 15 kat sınırı getirmişti.

Keller Williams Cadde Danışmanı İnşaat Mühendisi Zafer Köksal, kararın olumlu ve olumsuz yanlarının olduğuna dikkat çekerek, bölgede yüksekliği fazla olan ve kentsel dönüşümle yenilenmesi gereken 12-13 katlı yapıların hak sahiplerinin yaşanabilecek mağduriyetlerinin giderilmesi açısından tekrar üzerinde düşünülmesi gereken bir konu olduğunu görüşündeyim dedi.

DÖNÜŞÜM İMKANSIZ HALE GELDİ
15 kat sınırı ile deprem riski taşıyan yüksek katlı binaların yenilenmesinin neredeyse imkansız hale geldiğini vurgulayan Köksal, “15 kata yakın yada daha yüksek yüzlerce bina kendi kaderlerine terk edilecek yada kentsel dönüşümle yenilenen binaların taban alanları geniş tutulacak. Bu durum daireler arasında şerefiye farklarının ortaya çıkmasına ve kat sahiplerinin arasında problem yaşanmasına zemin hazırlayacak. Diğer yandan şehrin siluetine zarar vermemesi açısından sahil bölgesine getirilen kat sınırlamasın yerinde bir karar olarak değerlendiriyorum fakat bu detayların yeniden gözden geçirilerek kentsel dönüşüme gidecek yüksek katlı mevcut binaların mağduriyeti ortadan kaldıracak bir çözüm getirilmesi gerektiğini düşünüyorum” ifadesinde bulundu.

MÜTEAHHİT TEDİRGİN
Bölgeye getirilen kat sınırlama kararının birçok proje sahibini de tedirgin ettiğine dikkat çekenKöksal; “İşbirliği içerisinde olduğumuz proje geliştiricileri alınan bu kararı kent estetiği açısından doğru buluyor ve destekliyor. Ancak diğer yandan, yüksek katlı binaları yenilemek isteyen müteahhitler bu karar karşısında büyük sıkıntı yaşıyor. Aldığımız görüşler müteahhitlerin teklif vermekte tedirgin oldukları yönünde. Bina taban alanlarının tamamının kullanılması yaşanabilecek bu sorunun çözümlemek için yeterli değil” şeklinde sözlerini tamamladı.

HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Tem Avrasya Konutları 10 bin lira peşinatla ev sahibi yapıyor

Tem Avrasya Konutları 10 bin lira peşinatla ev sahibi yapıyor

Tem Avrasya konutları 507 bin lira ile 1 milyon 250 bin lira arasında değişen fiyatlarıyla Fuzul ve

25 Eylül 2017


Sakarya’da 4 arsa 9 milyon liraya satışa çıktı

Sakarya’da 4 arsa 9 milyon liraya satışa çıktı

Serdivan Belediye Başkanlığı, Sakarya’nın Serdivan ilçesinde konumlanan toplam 4 arsayı ihale yoluyl

25 Eylül 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat