Kagir Yapı Nedir ?

Eski dönemlerde kullanılan bazı kagir yapılar, günümüze kadar ulaşmıştır. Peki kagir yapı nedir ? İşte kagir yapıların tanımı.

08 September 2015
Kagir Yapı Nedir ?

Eski dönemlerde kullanılan bazı kagir yapılar, günümüze kadar ulaşmıştır. Peki kagir yapı nedir ? İşte kagir yapıların tanımı...

Yığma taştan yapılmış bina olarak kısaca tanımlanabilen kagir yapılar, bazı kaynaklarda ise kagir olma durumunun yapıyı değil inşaat biçimini belirttiği dolayısıyla kagir yapıların yığma olma mecburiyeti olmayan yapılar olarak tanılmanır.

Diğer kaynaklarda yer alan bilgilere göre kagir yapılar; dış duvarları beton, taş, tuğla ve madeni levhalardan olup, taban ve tavanları ahşap, çatısı, kiremit, ardavuz, eternit veya madeni levhalar gibi yanmaz maddeler ile örtülü bulunan binalardır.

Genel bir tanımlama ile kagir yapılar; tuğla, beton vb gibi organik olmayan malzemeyle inşa edilmiş her türlü yapıya denir.

Kagir yapılar nasıl meydana geldi?

Kagir yapı ilkel insanın az bulunan doğal mağaralar yerine, taş yığınlarından yapay barınaklar yapmaya çabalamasıyla ortaya çıktı.

Kagir yapım malzemelerinin seçimini her zaman çevredeki jeolojik oluşumlar ve ko­şullar belirler. örneğin eski mısır tapmak­tan nil boyundaki kireçtaşı, kum taşı, su- mermeri, granit, bazalt ve porfir ocaklann- dan çıkartılan malzemeyle yapılmıştır. bir başka eski uygarlık merkezi olan mezopo­tamya’da ise taş ocaklarının bulunmamasına karşılık zengin kil kaynakları vardı. bunun sonucu olarak asur ve pers imparatorlukla- nnda kagir yapılar kerpiçle yapılmış ve bazısının cepheleri fırında pişirilmiş sırlı tuğlalarla kaplanmıştı.

-

Kagir Yapı Nedir ?

-

Taş ve kil, ortaçağda ve sonrasında da kagir yapımın temel malzemesi oldu. kagir yapım alanında önemli bir adım, romalıla- nn betonu bulmalarıyla atıldı. kesme taş bloklarla örülen duvarlarda harç kullanma­ya gerek yoktu. ama romalılar gene de, bir tür volkanik kül olan pozolandan yap­tıkları çimentonun değerini hemen anladı­lar. su, kireç ve taş kırıkları ile kanştırılan bu çimento, suyunu kaybedince betona dönüşüyordu. bu betonla yapılan ve yü­zeyleri taş ya da pişmiş toprak malzemeyle kaplanan duvarlar hem daha ucuza çıkı­yor, hem de daha kısa sürede bitirilebiliyordu.

Kagir yapım temelde kil, kum, çakıl ve taş gibi yüzeyden ya da ocaktan çıkartılan malzemelere dayanır. en çok kullanılan taşlar granit, kireçtaşı, kumtaşı ve mermer­dir. taşın yanı sıra çeşitli cins killer de, tuğla ve beton blok gibi işlenmiş malzeme haline getirilir.

taşın biçimlendirilmesi ve işlenmesi için değişik araçlar, aletler kullanılır. bunlar çekiç, madırga, murç ve keski gibi el aletlerinden, katarakt makineler, daire tes­tereler, silme ve perdahlama makineleri ve tornalara kadar çok çeşitlidir. ayrıca taşın şantiyede işlenmesi için de gene hafif el aletlerinden motorlu vinçlere kadar pek çok araç geliştirilmiştir.

-

Kagir Yapı Nedir ?

-

Yukarıda Kagir Yapı Nedir sorusuna yanıt olabilecek tanımlamalar ve bilgiler yer almaktadır. Soru ve görüşlerinizi info@yeniemlak.com adresine ulaştırabilirsiniz.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Kiralardaki %25 artış sınırı kimler için geçerli?

Kiralardaki %25 artış sınırı kimler için geçerli?

Kira fiyatları artmaya devam ediyor. Kiracılar, mevcut evlerinden/iş yerlerinden çıkmaya cesaret gös

11 October 2022


Konut kredisi faizleri güncellendi! İşte banka banka faiz oranları...

Konut kredisi faizleri güncellendi! İşte banka banka faiz oranları...

Vakıfbank, Halkbank, Ziraat Bankası, İş Bank ihtiyaç, araç, konut kredisi faizleri nasıl?

29 January 2022


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum