• Emlak Haberleri
  • "Kampanyaya Merkez Bankası ve özel bankaların dahil olması gerekir"

"Kampanyaya Merkez Bankası ve özel bankaların dahil olması gerekir"

İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, Başbakan Yıldırım'ın bugün işaret ettiği konut kampanyası hakkında konuştu.

07 May 2018
"Kampanyaya Merkez Bankası ve özel bankaların dahil olması gerekir" Başbakan Binali Yıldırım, bugün yaptığı açıklama ile konut dünyasında hareketli bir gün yaşanmasını sağladı. Başbakan Yıldırım, yaptığı açıklamayla konut sektöründe kampanya müjdelerken, "Konut sektöründeki konut stokunun azaltılması için konut kampanyası yapılacak. Ziraat Bankası ve diğer bankalar konut stoğunu azaltmak için kampanya başlatacak" şeklinde konuştu.

Başbakan Binali Yıldırım'ın kampanya açıklamasını değerlendiren İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, gayrimenkul sektöründe görülen durgunluğun ana nedenlerinden birinin yüksek oranlı konut kredisi faizlerinin olduğunu belirterek, "Konut ihtiyacı halen çok fazla olmasına rağmen faizlerdeki aylık bazda 1,3 seviyelerindeki yüksek oran ve belirsizlik alım kararlarının ertelenmesine neden oluyor. Kredi faizlerinin konut satışlarını ne ölçüde olumsuz etkilediğini görmek için “İpotekli Satışlara” bakmak yeterli olur. Yılın ilk çeyreğinde ipotekli satışların yüzde 45 oranında azalması, konut alıcılarının faiz oranlarına ne kadar hassas yaklaştığının bir göstergesidir. Faizlerin yüksekliğinin ötesinde bankaların kredi verme şartlarında zorlayıcı davranmaları da ipotekli satış oranlarının dip seviyeleri inmesine neden olmaktadır" şeklinde konuştu.

Faizlerin daha da yükselmesinin, Türkiye ekonomisinin dinamosu olan inşaat sektörüne sarsıcı bir darbe indirmek anlamına geldiği şeklinde yorumlayan Durbakayım, "Yüksek faiz oranları, alımlar üzerinde baskı yatırken konut üretimindeki maliyetleri de artırmaktadır. Aynı zamanda konut üreticilerinin yatırım maliyetlerini de olumsuz etkiliyor. Tamamen durgunluğuna giren arz ve talep dengesi, Türk ekonomisindeki dengeleri de altı üst ediyor. Sonuç olarak kamu bankalarının faiz indirimi ve konut alımı için kampanya başlatmaları çok çok önemli bir hamle. Ancak merkez bankası ve özel bankalarının bu kampanyaya dahil olması gerekir" ifadelerini kullandı.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum