Kamu arazileri ihalesiz tahsis edilecek

Kamuya ait gayrimenkullerin turizm yatırımlarına tahsis edilmesi konusundaki yönetmelikte yapılan değişiklikle beraber ‘turizm tesis hizmet alan’ olarak kabul edilen yerler, turizm yatırımcılarına ihalesiz bir şekilde tahsis edilebilecek.

26 September 2018
Kamu arazileri ihalesiz tahsis edilecek Kamuya ait gayrimenkullerin turizm yatırımlarına tahsisi konusunda yapılan yeni değişiklikle birlikte turizm tesis hizmet alanı olarak kabul edilen yerler, turizm yatırımcılarına ücretsiz olarak tesis edilebilecek. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılan düzenleme, dün Resmi Gazete’de de yer alarak yürürlüğe girdi. Kamuya ait gayrimenkullerin turizme tahsisi konusundaki kararları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Verecek.

İHALESİ OLARAK TAHSİS EDİLECEK

Hürriyet Gazetesi’nde yer alan habere göre Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılan yeni düzenlemeyle birlikte turizm tesis hizmet alanları, konaklama dışı kullanılmak üzere tek yıldızlı otel birim maliyeti üzerinden ihale yapılmaksızın turizm yatırımcılarına tahsis edilecek. Aynı zamanda kamu yararı ve diğer zaruri durumlarda çeşitli imar değişiklikleri yapılarak, bu alanlar turizm tesis hizmet alanı olarak işlenebilecek.

KARARI CUMHURBAŞKANI VERECEK

Yürürlüğe giren yeni düzenlemeye göre kamu arazilerinin turizm yatırımlarına tahsis edilebilmesi için Cumhurbaşkanının izni gerekecek. Cumhurbaşkanının izin vermesi halinde Antalya Kemerağzı, Kundu, Alanya, Demre, Side ile Muğla Bodrum; Aydın Kuşadası; İstanbul Şişli, Beyoğlu, Galata Kulesi, Sarıyer, Sultanahmet Meydanı; Bolu Köroğlu; Bursa Uludağ; Rize Çamlıhemşin; Trabzon Tonya, Maçka; Nevşehir Kapadokya gibi turizm alanlarındaki kamu taşınmazları turizmcilere ihalesiz bir şekilde verilecek.

1 YILDIZLI OTEL BİRİM FİYATI ÜZERİNDEN HESAPLANACAK

Düzenlemeye göre beş yıldızlı otellerin ve birinci sınıf tatil köylerinin bulunduğu bölgelerde yer alan turizm tahsis alanları, bir yıldızlı otel birim fiyatı üzerinden hesaplanacak. Turizm tesis hizmet alanı olarak kabul edilen yerler beş yıldızlı otellere bile tahsis edilse 146 bin lira yerine 27 bin lira üzerinden fiyatlandırılacak.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum