• Emlak Haberleri
  • Kanal İstanbul'da 'kişiye özel imar çalışması' iddialarına yalanlama

Kanal İstanbul'da 'kişiye özel imar çalışması' iddialarına yalanlama

Kanal İstanbul projesinde kişiye özel imar çalışması iddialarına Bakanlık'tan yanıt geldi.

15 July 2020
Kanal İstanbul'da 'kişiye özel imar çalışması' iddialarına yalanlama Projelendirme ve ihale çalışmalarının sürdüğü Kanal İstanbul projesinde tartışmalar da sürüyor. Projede, Bakanlık tarafından onaylanan imar planlarıyla ilgili gündeme gelen kişiye özel imar çalışması iddialarına yalanlama geldi.

AA'da yer alan habere göre, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kanal İstanbul projesinde "İstanbul ili Avrupa Yakası Rezerv Yapı Alanı 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı" değişikliği ile buna uygun olarak hazırlanan imar planlarının 7 etabından 3'ünü onayladığını hatırlatarak, "Kanal İstanbul Projesi'nin imar planlarında kişiler üzerinden hareket edilerek kimseye rant amaçlı plan kararı üretilmemiştir. Aksine Kanal İstanbul imar planları, zemin+3, zemin+4 yapılaşma koşullarında yatay mimarinin gerçekleştirilmesini, mahalle kültürümüzü yaşatan yerleşme alanlarının oluşturulmasını temin etmek üzere hazırlanmış ve onaylanmıştır" şeklinde konuştu.

YÜZDE 52'Sİ YEŞİL ALAN

Projede planlama alanın yüzde 52'sini yeşil alanın oluşturduğunun altını çizen Bakan Kurum, yürüyüş ve bisiklet yolları ile ekolojik koridorların Kanal İstanbul Projesi'nin önemli bir parçası olacağını, bunların çevre düzeni ve imar planlarında açık bir şekilde kayıt altına alındığını ifade etti.

"HERHANGİ BİR KİŞİYE AYRICALIK SAĞLANMAYACAKTIR"

Kanal İstanbul Projesi'yle ilgili bazı çevreler tarafından plan notları çarpıtılarak yalanlarla dolu çirkin bir kampanyanın oluşturulmak istendiğini üzülerek gördüklerini belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Kanal İstanbul Projesi'nin planlama alanlarında kişiye özel bir imar çalışması geçmişte yapılmadığı gibi bugün de bundan sonra da yapılmayacaktır. Aynı şekilde herhangi bir kişiye, kuruma ayrıcalık sağlanmamıştır, sağlanmayacaktır. İstanbul'u, unuttuğu çevre sorunları ile dolu ve hizmetten uzak günlere döndürenler, yalan ve iftira dolu bu haberlere sarılarak gündem değiştirmeye çalışmaktadırlar" şeklinde konuştu.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum