• İstanbul Emlak Haberleri
  • “Kanal İstanbul’un Nerede Yapılacağından Ziyade Yapılıp Yapılamayacağı Daha Önemli”

“Kanal İstanbul’un Nerede Yapılacağından Ziyade Yapılıp Yapılamayacağı Daha Önemli”

Son dönemlerde gündemden düşmeyen Kanal İstanbul güzergahı tartışmasına farklı bir yorum getiren Cihan İnşaat İş Geliştirme ve Pazarlama Müdürü Bengi Hışır,

09 Nisan 2016
“Kanal İstanbul’un Nerede Yapılacağından Ziyade Yapılıp Yapılamayacağı Daha Önemli”

Son dönemlerde gündemden düşmeyen Kanal İstanbul güzergahı tartışmasına farklı bir yorum getiren Cihan inşaat İş Geliştirme ve Pazarlama Müdürü Bengi Hışır, projenin nerede yapılacağından ziyade yapılıp yapılamayacağı daha önemli dedi. Hışır, Kanal İstanbul iptal olsa bile Kayabaşı’ndan Bir şey götürmez diye konuştu...

Cihan İnşaat İş Geliştirme ve Pazarlama Müdürü Bengi Hışır yeniemlak.com’a konuştu. Son dönemlerde gündemden düşmeyen Kanal İstanbul güzergahı tartışmasına farklı bir yorum getiren Hışır, projenin güzergahından ziyade yapılıp yapılamayacağı daha önemli dedi.

Kanal İstanbul’un insanların kafasında sembol bir proje olduğuna dikkat çeken Hışır, “Proje iptal edilse Kayabaşı hiç bir şey kaybetmez. Ama insanların kafasında devletin son dönemlerde oluşan iş bitirici özelliğine karşı  soru işareti oluşur” şeklinde konuştu.
Yeni projelerini de ilk kez yeniemlak.com’a açıklayan Hışır, biri İstanbul'da diğeri ise Trabzon’da olmak üzere 2 yeni projeye başlayacaklarını söyledi.

İSTANBUL’DA PROJE ÜRETMEK ÇOK ZORLAŞTI
Gündeminde şu an hangi çalışmalar var?
İstanbul’da proje üretmek çok zorlaştı. Farklı alternatifler geliştirmek gerekiyor. Onun için farklı kanallar arıyoruz.

Cihan inşaat Anadoluya mı açılıyor?
Fizibilitesi uygunsa ve o ilin potansiyeli o fizibilite ile örtüşüyorsa bizim ilgimiz dahilinde oluyor. Şu anda Trabzon ve İzmir’le yakından ilgileniyoruz.

CİHAN İNŞAAT TRABZON’A GİRİYOR
Trabzon’da yeni bir projemiz olacak. Arazi sahibi ile sözleşme aşamasına geldik. Kat karşılığı bir proje olacak. Konut+ticaret alanı olacak. Üstünde konut altında ise dükkanlar yer alacak. Deniz manzaralı, çok keyifli bir proje. Yaklaşık 200 üniteden meydana gelecek.

Trabzon projenizde fiyatlar ne kadar?
Fiyatlar henüz belli değil ama İstanbul’dan çıktığınız anda metrekare fiyatları gerek maliyet gerekse de satış olarak çok düşüş oluyor. Trabzon’da oldukça güzel bir projenin metrekare fiyatı 2 bin TL’den başlıyor. Sadece arazi maliyeti değil inşaat yapım maliyetinde de İstanbul’a göre ciddi farklar var. Yarı fiyatına maliyetler.

Projenin satışlarına ne zaman başlayacaksınız?
Bu yılın sonuna ya da en geç 2017’nin başında projemize start vermeyi planlıyoruz. Projemizi çalıştık. Kısa sürede ruhsat çalışmalarını da başlatacağız.

HOŞDERE'YE BİN KONUTLUK YENİ PROJE
Geçtiğimiz hafta Emlak Konut’un Hoşdere 5. etap ihalesini kazandınız. Orada nasıl bir proje planlıyorsunuz?
42 dönüm büyüklüğünde bir arsa. 2.5 emsali var. Yaklaşık 100 bin metrekare civarında bir büyüklük çıkıyor. Yani yaklaşık bin dairelik bir proje olacak. Ticaret parseli olduğu için yapılacak ticari ünitelerin içeriğine tam karar vermedik. Araştırma yapacağız. Cihan İnşaat Esenyurt projesi kapsamında cadde dükkanları, bir miktar ofis, rezidans niteliğindeki konutlar ve home ofisler yer alacak. Bölge çok yeni gelişen bir bölge. Bu aylarda Emlak Konut’un birinci etapları teslim edilmeye başlayacak. Yeni oturumun başlayacağı bir yer olduğu için birçok sosyal ve kültürel eksiklikleri olan bir alan. Biz de bu eksiklikleri giderebilecek bir proje yapacağız. Bizim Avrupark Bahçekent projesinden çok farklı bir proje yapacağız orada.

Projeye ne zaman start vereceksiniz?
Bu yıla yetişmez. Bir yılı rahat bulur. Henüz elimizde çizim anlamında bir çalışma yok. Önce piyasa araştırması yaparız. Sonra projenin çalışması, ruhsatı derken benim tahminim 2017’nin Eylül ayını bulur.

500 MİLYON TL’LİK YATIRIM
Yatırım maliyeti ne kadar olacak?
155 milyon TL Emlak Konut’a hasılat taahüttümüz var. 300-350 milyon TL civarında da inşaat maliyeti tutar. Yaklaşık 500 milyon TL maliyeti var.

6. ETABI DA İSTİYORUZ
Emlak Konut, 3 Mayıs’ta Hoşdere 6.etabı ihaleye çıkaracak. Katılacak mısınız?
Tabi katılacağız. Zaten 5. etaptan sonra 6.etabın da yakın zamanda ihaleye çıkacağı duyumunu almıştık. 6. etap bizim 5. etapla ayın cadde üzerinde ve 5. etabın devamı niteliğinde ve daha ufak bir iş. 6. etabı da alıp birlikte daha bütünsel bir proje yapmak istiyoruz. Netice de ihale, kimde kalacağı kime kısmet olacağı belli olmaz ama bizim niyetimiz bu yönde.

EMLAK KONUT OLMASAYDI DA KAYABAŞI’NDA FİYATLAR UÇARDI
Emlak Konut girdiği yerde fiyatları artırdığı söyleniyor. En son Kayabaşı için bu eleştiri gündeme gelmişti. Katılıyor musunuz bu görüşe?
Rayiç fiyatların artışında tek etken Emlak Konut değil. Kayabaşı ilk akla gelen bir yer. Oranın farklı bir hikayesi var. Adı Kayabaşı ama çok da öyle dağ başında bir yer değil. Aslında ana ulaşım akslarına çok yakın bir lokasyon. Basın Eksprese çok yakın, 3. Köprü yolları ve 3. Havaalanı yakın.. Metro da geliyor. Onun dışında çok büyük bir bölge parkı ve hastanesi geliştirildi. Bu insanları çekti. Bu çekim özelliğinden dolayı da fiyatlar yükseldi. Orada Emlak Konut’tan bağımsız olarak başka bir firma proje üretiyor olsaydı yine aynı hikaye çıkardı ortaya. Çok daha uygun maliyetle arsayı almış olsalar da böyle bir talep olunca otomatik olarak karlılıklarını artırıp yine fiyatları yükselteceklerdi.

BİZ TEK BAŞIMIZA CESARET EDEMEZDİK
Ben Emlak Konut’un bölgeyi şişirip uçurduğuna katılmıyorum. Sadece şu katkısı oluyor; insanlar biliyor ki işin için de Emlak Konut varsa belli bir kalite standardı ve güvence var. İnsanların alım kararını etkiliyor. Aynı fiyata başka bir projede olsa Emlak Konut’u tercih ediyorlar. Biz Cihan İnşaat olarak 20 yıldır inşaat sektörünün içindeyiz ama ağırlıklı olarak endüstriyel tesis üretiminde nam yapmış bir firmayız. Son kullanıcı bizi çok tanımazdı. Biz Avrupark projesinde bin 400 daireyi yapmayı kendi başımıza cesaret edemezdik. Çünkü biz son kullanıcı tanımıyor, ayrıca bizim işi bitirme kapasitemizi gücümüz bilmiyor. İnsanları buna inandırmakta güçlük çekebilirdik. Ama Emlak Konut şemsiyesi altında olduğumuz için bize hiç bir müşteri proje zamanında teslim olur mu bu işi bitirebilir misiniz diye sormuyor.

Bundan sonraki projelerinizde de Emlak Konutl’a mı yürüyeceksiniz?
Emlak Konut’la proje geliştirmenin artıları var. Bunlardan bir tanesi; arazi geliştirmenin çok zor olduğu İstanbul’da iyi lokasyonlarda arazileri var Emlak Konut’un. Yine Emlak Konut’un şemsiyesi altında satış yapmanın getirdiği bir avantaj var. Bunlardan dolayı Emlak Konut’la yürümek güzel ama sonuçta ihale usulü ile çalışıyorlar. Biz isteriz fakat olur olmaz onu bilemeyiz.

KANAL İSTANBUL ÇOK ABARTILDI
Kayabaşı’ndan konu açılmışken sormak istiyoruz; bölgeyi zirveye taşıyan önemli yatırımlardan biri de Kanal İstanbul. Birçok firma projesini Kanal İstanbul üzerinden pazarladı. Fakat geçtiğimiz günlerde Bakan Yıldırım’ın “Biz Kanal İstanbul’un güzergahı konusunda açıklama yapmadık” açıklaması kafa karıştırdı. Bu nasıl bir etki yaratır?
Kanal İstanbul çok abartılan bir konu oldu. Kanal İstanbul, bizim Avrupark arsasının ihalesine katılırken de projeyi geliştirirken de hiç önemsemediğimiz bir konuydu. İlk kez Kanal İstanbul’u ağzımıza alışımız 2015 Şubat’ta basında çıkan haberle birlikte oldu. Kanal İstanbul şu hattan geçecek yönünde bir haber çıkmıştı. Biz de baktık ki bu açıklamaya göre bizim proje 3 kilometre uzaklıktayız Kanal İstanbul’a. Sonra biz Avrupark’ı tamamen Kanal İstanbul’a göre oturtmuşuz gibi bir algı yaratıldı. Bizim satış stratejimiz içerisinde Kanal İstanbul hiç olmadı.

NEREDE YAPILACAĞINDAN ZİYADE YAPILIP YAPILAMAYACAĞI DAHA ÖNEMLİ
Kanal İstanbul’un o bölgedeki hiç bir projeye katkısı yok. Kanal İstanbul tamamen rafa kalksa bile o bölgedeki fiyatları ve insanların alımlarını etkilemez. Kanal İstanbul Türkiye’nin en büyük projelerinden biri ve insanların kafasında bir sembol haline geldi. Böyle bakılında projenin gerçekleşip gerçekleşmeyeceği bence nerede olacağından daha önemli. Şu an Kanal İstanbul iptal denilse bunun yaratacağı olumsuz psikoloji daha önemli. Devletin son dönemlerde oluşan iş bitirici özelliğine karşı kafalarda soru işareti oluşabilir. İnsanlar yapılamadı diyecek. Kaldı ki ben bu projenin yapılacağına inaniyorum.  Kanal İstanbul’un Kayabaşı güzergahında olmasa bile o bölgeden bir şey götürmez. Ben ev alacak olsam Kanal İstanbul ya da onun gibi başka büyük bir projenin yanında yer almak istemem. Çünkü onun getireceği bir yoğunluk olacak. İstanbul’da zaten bir yoğunluk var. En azından yaşayacağım evin daha dingin bir yerde olmasını isterim.

YARIDAN FAZLASI SATILDI
Avrupark’ta satışlar şu an ne aşamada?
Beklentimizin üzerinde. Yarıdan fazlası satıldı. İstanbul koşullarında Avrupark kalitesindeki bir projeyi uygun fiyata tüketici ile buluşturmanın da mutluluğunu yaşıyoruz. Bunda en önemli etken ihaleyi aldığımız dönemdeki koşullar. Bölge giderek gelişiyor. Biz bölgeye çok güveniyoruz.

Yaklaşık 1 yıldır satıştasınız. O günde bu güne ne kadar kazandırdınız?
Yüzde 30 civarında kazandırdık. 1 yıl önce metrekare fiyatlarımız 2 bin 400 TL kadardı şimdi ise 3 bin 200 seviyesinde.

YÜZDE 100’ÜN ÜZERİNDE KAZANDIRACAK
Proje tamamlandığında bu rakamlar kaçı görür?
Biz satışa ilk başladığımızda yüzde 100’lük bir fiyat artışı öngörüyorduk. Bunu da biz hiç bir zaman dile getirmedik. Bir taahhhüt gibi algılanmasın diye. Yaptıgımız hesaplara göre yüzde 80’den fazla artış bekliyoruz diye söyledik. Ama işler yolunda giderse yüzde 100’ün üzerinde kazandırır diye düşünüyorum.

GAYRİMENKUL HER ZAMAN EN GÜVENLİ YATIRM
Son olarak konuta yatırım yapmak isteyen yeniemlak.com okurları için önerileriniz neler?
Hiçbir şeyin fiyatı sabit değil. Altının da, dövizin de... Tabi ki gayrimenkulün fiyatı da sabit değil. Önemli olan o gayrimenkulu elinizde tutabilme gücünüzün olması. Türkiye’de yatırım araçları arasında konut en güvenli liman. Gayrimenkul uçmaz, kaçmaz, kaybolmaz... Sonuçta binanın bir arsa payı var. O arsa dünya var oldukça duracağına göre aslında o kişini yatırımı garanti altında. Nesilden nesile aktarılacak. Böyle bakınca gayrimenkul en güvenli liman gibi görünüyor. Olağanüstü gelişen kriz dönemlerinin dışında gayrimenkulün her zaman ilgi göreceğini düşünüyorum.

RÖPORTAJ:Şengül KIRMIZITAŞHABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Innovia Zekeriyaköy'de Ön Talep!

Innovia Zekeriyaköy'de Ön Talep!

Bir Yeşil GYO projesi olarak hayata geçen Innovia Zekeriyaköy projesi, İstanbul Sarıyer'de yükseliyo

21 Mart 2017


Sur Yapı Yeşil Mavi Maltepe'de Yükseliyor!

Sur Yapı Yeşil Mavi Maltepe'de Yükseliyor!

Bir Sur Yapı projesi olarak hayata geçen Sur Yapı Yeşil Mavi Maltepe projesi, İstanbul Maltepe'de yü

20 Mart 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat