Kanuni Kira Zam Oranı Nedir ?

Mülk sahibi tarafından kiracılarına uygulanan kanuni kira zam oranı nedir? İşte kanuni kira zam oranı tanımı ve detayları...

28 Mayıs 2015
Kanuni Kira Zam Oranı Nedir ?

Mülk sahibi tarafından kiracılarına uygulanan kanuni kira zam oranı nedir? İşte kanuni kira zam oranı tanımı ve detayları...

Ev ya da iş yeri kiralamalarında mülk sahibi ile kiracı arasındaki kanuni haklar ve kanuni sorumluluklar Borçlar Kanunu kapsamında güvence altına alınmaktadır. Borçlar Kanunu'nda yer alan kanuni zam oranı da hukuki çerçevede belirlenmiştir.

Kira kontratında bulunan süre yenilendiği takdirde mülk sahibi tarafından kiracıya belirli oranlarda zam yapılabilir. Bu kira zam oranı ise mülk sahibinin isteği doğrultusunda belirlenmiyor. Yani mülk sahibinin mevcut kira bedeline yapacağı kira zam oranı Borçlar Kanunu kapsamında değerlediriliyor.

Borçlar Kanunu kapsamında, mülk sahibi ve kriacı arasında yenilenen kira dönemlerinde uygulanan kira bedeli ile ilgili anlaşmalar, bir önceki ayın Üretici Fiyat Endeksi'ne (ÜFE) göre belirleniyor. Mülk sahibinin yapacağı kanuni kira zam oranı, bir önceki ayın ÜFE artış oranını geçemiyor. Aynı kural, 1 yıl ya da daha uzun süreli kira kontratında da geçerliliğini koruyor.

Eğer, mülk sahibi ile kiracı arasında yukarıda belirtilen durumlar kapsamında bir anlaşma yok ise, kanuni kira zam oranı, bir önceki kira yılının ÜFE artış oranını geçmemek şartıyla, kiralananın durumu da göz önünde bulundurularak belirleniyor.

Borçlar Kanunu, kanuni kira zam oranı belirlenmesinde şöyle bir istisna da yer alıyor:

Yukarıda belirtilen durumlar yalnızca mesken olarak tabir edilen taşınmazlarda geçerli oluyor. Kanuni düzenlemelere göre işyerlerinde mülk sahibi kiracısına 2020 yılına kadar önceden yapılan kira kontratına bağlı kalma koşuluyla istediği oranda kanuni kira zam oranı belirleyebiliyor.

Mesken taşınmazların kanuni kira zam oranı hesaplanırken kullanılan ÜFE artış oranları, her ay başında Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanıyor.

Eğer, yukarıda belirtilen durumlara aykırı bir kira zam oranı ile karşı karşıyaysanız Borçlar Kanunu'nu referans alarak hakkınızı arayabilir, mülk sahibi aleyhine dava açabilir ya da ilgili mercilere şikayetinizi bildirebilirsiniz.

2015 KASIM AYI KİRA ZAM ORANI BELLİ OLDU

-

Kanuni Kira Zam Oranı Nedir ?

-

Yukarıdaki yazıda kanuni kira zam oranı nedir sorusunun yanıtı tüm detaylarıyla anlatılmaktadır.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


1 yorum

salih atalay

24 Sep 2017, 21:31

2014 mart ayında evimi kiraya verdim.400 tl ye.şu an 520 tl ödeme yapıyor. borçlar kanununa göre şu an kaç tl olması gerekir.sayğılar.


GÜNDEM HABERLERİ


Konut kredisi başvuru şartları nelerdir?

Konut kredisi başvuru şartları nelerdir?

Günümüzde ev sahibi olmak isteyenlerin çoğunlukla satın alma işleminde konut kredisi kullandığı görü

20 Eylül 2017


Konutta KDV indirimi ne zaman bitiyor?

Konutta KDV indirimi ne zaman bitiyor?

İnşaat sektöründe yapılan düzenleme ile vergi oranları düşürülmüştü. Peki, konutta KDV indirimi ne z

10 Eylül 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.