• Emlak Haberleri
  • Kapalı Maraş'ı TOKİ ve Konya Büyükşehir Belediyesi yenileyecek

Kapalı Maraş'ı TOKİ ve Konya Büyükşehir Belediyesi yenileyecek

Kıbrıs'ta halkın kullanımına açılan Maraş bölgesinde yenileme çalışmaları başlıyor.

28 October 2020
Kapalı Maraş'ı TOKİ ve Konya Büyükşehir Belediyesi yenileyecek Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) yer alan ve 46 yıldır kapalı durumda olan turizm bölgesi Maraş'ın 8 Ekim'de bir kısmı halka açılmıştı. Bu tarihi gelişmeden sonra bölgede ihya ve yenileme çalışmaları başlıyor.

AA'nın aktardığı habere göre, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kıbrıs'a gerçekleştirdiği ziyarette Maraş bölgesinde çalışmalar hakkında bilgiler aktardı.

Maraş'ta incelemeler yapan ve yetkililerden bilgiler alan Bakan Kurum, yaptığı açıklamada, "Bugün, 46 yıldır kapalı olan ve artık özgürlüğüne kavuşan, Kıbrıs Türk halkının prangalarını sökmüş olduğu ve artık tüm dünyaya açacağımız Kapalı Maraş bölgesindeyiz. Bu bölgemizin açılmasına katkı sağlayan başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar'a şükranlarımı arz ediyorum" şeklinde konuştu.

İHYA ÇALIŞMALARI BAŞLIYOR

Eski Akdeniz bölgesinin en önemli turizm destinasyonlarından biri olarak gösterilen Maraş bölgesi için yapılması gereken çalışmalar hakkında KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Kutlu Evren ve Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter ile incelemelerde bulunduklarını belirten Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Tarihin en önemli turizm alanlarından Maraş bölgemizi ihya ve inşa etmek için bugün bir araya geldik. Ziyaret öncesinde, Maraş bölgesinin ihyasına ilişkin yapılacak çalışmaları yerinde inceledik. Aslında Osmanlı'dan vakıf mülkiyeti olan, sonrasında bir şekilde şahıs mülkiyetine geçirilmiş ve gasbedilmiş bu toprakları Kıbrıs halkı ve tüm dünyanın kullanımına açmak için mücadele veriyoruz. Kıbrıs Türk halkının haklı mücadelesinin Türkiye olarak yanındayız" diye konuştu.

"PEYZAJ DÜZENLEMELERİ OLACAK"

Maraş bölgesinde yapılacak çalışmaların Konya Büyükşehir Belediyesi ve TOKİ tarafından hızlı ve aslına uygun şekilde yapacaklarını aktaran Bakan Kurum, "Peyzaj düzenlemeleri olacak, ağaçlarımızı dikmek suretiyle buraya gelen vatandaşlarımızın sağlam ve güvenli şekilde gezmelerini temin edeceğiz. Yürüyüş ve bisiklet yolları yaparak, KKTC halkımızın ve turistlerimizin burada güvenli şekilde gezmelerini temin edeceğiz" ifadelerini kullandı.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum