Kapalıçarşı’da Restorasyon Çalışmaları Çatıdan Başlayacak

05 Mart 2016
PAYLAŞ
Kapalıçarşı’da Restorasyon Çalışmaları Çatıdan Başlayacak

Kapalıçarşı restorasyon çalışmaları başlıyor. Kapalıçarşı çatısı için Mart ayında ihaleye çıkılacak...

1461 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından inşaatı başlatılan Kapalı Çarşı günümüze ulaşan en önemli tarihi eserler ve dünyanın en fazla ziyaret edilen turistik mekanları arasında yer alıyor.

555 yıllık Kapalı Çarşı'da yenileme çalışmaları başlıyor. Hürriyet'e konuşan Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir restorasyon çalışmalarına çatıdan başlanacağını açıkladı.

Restorasyon çalışmalarının tamamının 10 ila 20 yıl arasında süreceğini belirten Demir, Çatıdaki çalışmalarının bu yaz biteceğini söyledi. Bu büyüklükteki bir tarihi eserin restorasyonun yapılması için çalışmaların 30 yıl süreceğini ifade eden Demir, "Kültür Bakanlığı’ndaki bütün raportörleri İstanbul’a davet ettik. Tek kişinin Kapalıçarşı’nın projelerini hazırlaması, incelemesi mümkün değildi. Şimdi projemiz hazır ve restorasyona başlanıyor. Bu proje Kapalıçarşı’nın bütün problemlerini giderecek." dedi.

TOPLAM 47 MİLYONLUK PROJE

Kapalı Çarşı çatısı için Mart ayında ihaleye yapılacağını belirten Demir, "Eski İl Özel İdaresi ve Fatih Belediyesi kaynaklarıyla 12 milyonluk bir proje. Yağmur suyunun yeraltına alınması sağlanacak, altına izolasyon yapılacak. Çatı, kiremit ve kırma çatı olacak. Merkezi ısıtma sistemi yapılacak, çatıda klima, TV anteni, WC olmayacak." dedi.

Kapalıçarşı'yı ruhuyla muhafaza edileceklerini söyleyen Demir, "İSKİ, altyapı çalışmalarına 35 milyon lira harcayacak. Her şey yeraltın inecek. Esnaf eskiden nasıl çalışıyorsa öyle devam edecek, eşyalarını yine, turistlerin yürüme aksına engel olmadan dışarı bırakacaklar." şeklinde konuştu.


"Kapalıçarşı’da Restorasyon Çalışmaları Çatıdan Başlayacak" haberine ait yorum yok

Yorum Yap