Kars Lojistik Merkezi İhaleye Çıkmaya Hazırlanıyor

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, bölge ticaretine büyük katkı sağlayacak olan Kars Lojistik Merkezi projesinde çalışmaların tamamlandığını yakında ihaleye çıkacağını söyledi...

31 Mayıs 2016
Kars Lojistik Merkezi İhaleye Çıkmaya Hazırlanıyor Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, bölge ticaretine büyük katkı sağlayacak olan Kars Lojistik Merkezi projesinde çalışmaların tamamlandığını yakında ihaleye çıkacağını söyledi...

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattı, Kars Lojistik Merkezi ve Ankara-Kars Hızlı Tren Projeleriyle ilgili olarak incelemelerde bulundu.

BAKÜ TİFLİS KARS DEMİRYOLU BU SENE AÇILIYOR
Demir İpek Demiryolu Projesi’nin eksik halkası olan Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu hattını bu sene sonunda bitireceklerini belirten Arslan, Uluslararası koridorlar olan Asya’dan Avrupa’ya kuzey koridor ile Hazar’ın güneyinden giden güney koridoru dışında bir orta koridor oluşturma hedefimiz var. Kars’a kadar gelen yüklerin daha hızlı bir şekilde gelebilmesi adına yürütülen Ankara-Kars Hızlı Tren projesini ise 2023’te bitirme hedefimiz var” dedi.

KARS LOJİSTİK MERKEZİ İHALEYE ÇIKMAYA HAZIRLANIYOR
Kars Lojistik Merkezi hakkında da bilgi veren Arslan, tüm çalışmaların bitirildiğini, uygulama projelerinin oluşturulduğunu ve ihale dosyası hazırlanma aşamasına gelindiğini, birkaç gün içinde ihaleye çıkılıp, Temmuz ayında da tekliflerin alınmasının planlandığını ifade etti.
 
BÖLGE TİCARETİNE BÜYÜK KATKI SAĞLAYACAK
Kars Lojistik Merkezi’nin bölge ticaretine ciddi bir katkı sağlayacağını vurgulayan Arslan; “Azerbaycan’la da ciddi görüşmelerimiz var Kars-Iğdır-Nahcivan üzerinden İslamabad’a Orta Asya’nın güneyine gidecek yeni bir demiryolu koridoru var, o da Kars’ı bir merkez haline getirmek adına çok önemli bir projemizdir. Şimdi onun çalışmalarını devam ettiriyoruz”  ifadesinde bulundu.

500 KİŞİYE EKMEK KAPISI OLACAK
300 bin metrekare alanda 412 bin ton kapasite ile hizmet verecek olan Kars Lojistik Merkezi, 500 kişiye de istihdam sağlayacak.

Kars Lojistik Merkezi kapsamında çeşitli büyüklükte depolar, kara ve demiryolu bağlantılı depolar, konteynır yükleme-boşaltma ve stok alanları, dökme yük boşaltma alanları, bakım onarım ve yıkama tesisleri yer alıyor. Ayrıca akaryakıt istasyonları, sosyal ve idari tesisler, bakım, onarım ve yıkma tesisleri, gümrük hizmet binaları, sosyal ve idari tesisler, müşteri ofisleri, personel ofis ve sosyal tesisleri, tır parkı, bankalar, restoranlar, oteller, büfeler, iletişim ve gönderim merkezi ile tren teşkil kabul ve sevk yolları da tahsis edilecek.
 
Lojistik merkez bunların yanında 2 adet yükleme boşaltma rampa yolu, 1 adet baş rampa yolu, 1 adet hattı cari, 3 adet yükleme - boşaltma ve gare yolu, 1 adet otomatik boşaltma yolu, 7 adet tren teşkili, manevra ve sevk yolu, 1 adet tehlikeli madde boşaltma yolu, 1 adet vinç yolu, 10 adet, loko- vagon- yol bakım atölye yolları, 1 adet kantar yolu ve 1 adet döner köprüyü de içinde barındıracak.
 
Merkezin açık alanlarında ise rampa ve yükleme -boşaltma alanları, yükleme - boşaltma rampası ve baş rampası, yükleme – boşaltma ve stok alanı, tehlikeli boşaltma alanı, otomatik boşaltma tesis alanı konteyner sahası, tır park alanları ve gümrüklü sahasının yanı sıra, kapalı alanlarda da, 2 katlı otoparklı Lojistik Müdürlüğü hizmet binası, sosyal tesisler, trafik, diğer tesisler, idari binalar, loko ve vagon bakım onarım atölyesi yer alacak.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Türk yatırımcılara ABD’de yatırım yapma fırsatı

Türk yatırımcılara ABD’de yatırım yapma fırsatı

Amerika’nın Teksas eyaletinde 2009 yılından bu yana faaliyetlerine devam eden ABD Emlak Yatırım Danı

07 Kasım 2017


Strada Bahçeşehir arazisinde Akzirve Challenge heyecanı sürüyor

Strada Bahçeşehir arazisinde Akzirve Challenge heyecanı sürüyor

Strada Bahçeşehir proje arazisi, 17 Eylül’de tamamlanan Akzirve Challenge Off Road etkinliğinin 12 K

07 Kasım 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.