Kayaşehir, markalı konutların gözde yeri oluyor

Özellikle son yıllardaki konut projelerinin artmasıyla dikkat çeken Başakşehir ilçesinde yer alan Kayaşehir, birçok konut firmasının yatırım merkezi haline geldi.

09 Temmuz 2017
Kayaşehir, markalı konutların gözde yeri oluyor Özellikle son yıllardaki konut projelerinin artmasıyla dikkat çeken Başakşehir ilçesinde yer alan Kayaşehir, birçok konut firmasının yatırım merkezi haline geldi.

Yeni havalimanı ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün bağlantı yollarına yakınlığıyla öne çıkan bölge olan Başakşehir'e son yıllarda TOKİ, Kiptaş, Emlak Konut’un liderliğinde Artaş İnşaat’tan Makro İnşaat’a, Fuzul İnşaat’tan Tahincioğlu İnşaat’a kadar sektörün önde gelen firmalarından büyük ilgi bulunmakta.

Öte yandan Başakşehir'e bağlı Kayaşehir de son yıllarda konut üreticilerinin merkezi haline geldi. Kayaşehir'de birçok proje yürütülürken bölge, hem yatırımcıların hem de gelişen çevre şartlarıyla oturma amaçlı konut alanların gözdesi haline geldi. Modern bir uydukent şeklinde yapılaşmaya devam eden bölge, aynı zamanda ofis ve AVM yatırımlarıyla da dikkat çekmekte. Bölgede faaliyet gösteren birçok inşaat firması projelerini sürdürürken bir yandan da yeni yatırımlar için yer arayışında oldukları öğrenildi.

AVANTAJLI KONUM

İstanbul'da son yıllarda ulaşım alanında yapılan birçok dev projelere yakınlığıyla dikkat çeken bölge, bu avantajı ile cazibesini her geçen gün arttırıyor. Kayaşehir bölgesi, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, yapımı planlanan Kanal İstanbul, 3. Havalimanı, Kuzey Marmara Otoyolu, 2 bin 680 yataklı şehir hastanesi, şehir parkı, metro ve havaray gibi birçok dev projeden yararlanıyor.

Son on yılda müthiş bir yapılaşma gösteren bölge, özellikle ailelere uygun yapıdaki konutlarıyla onların ilgisini çekiyor. TOKİ, Kiptaş, Emlak Konut'un önderliğinde bir yapılaşma gösteren bölge diğer yandan konu fiyatlarıyla da orta bütçeli vatandaşlara da hitap ediyor.

METRO MÜJDESİ!

Ulaşım projeleriyle değerine değer katması beklenen Kayaşehir, 2018 yılında hizmete girmesi beklenen Başakşehir-Kayaşehir-Olimpiyat tramvay hattı ile 9 istasyonluk bir metro ağına kavuşacak. Bu gelişmenin 3. Havalimanı ve 3. Köprü'nün bağlantı yollarıyla bölgedeki konut fiyatlarında artış getirmesi öngörülüyor.

SON 5 YILDA KONUT FİYATLARINDA BÜYÜK ARTIŞ

Yapılaşmanın her geçen gün sürdüğü Kayaşehir bölgesinde konut fiyatlarında da son beş yıla göre yüzde 61'lik bir artış olduğu belirtildi. Eva Gayrimenkul Değerleme Lisanslı Değerleme Uzmanı Özge Çakır'a göre bölgedeki konutların metrekare fiyatları 3 bin 200 TL ile 10 bin 500 TL aralığında değişiyor.

Eva Gayrimenkul Değerleme Danışmanlık'ın 2016 İstanbul Markalı Konut Sektör Raporu'na göre, Kayaşehir'de son beş yılda konut fiyatlarında yüzde 61'lik bir artış görüldü. Öte yandan Kayaşehir'de 2013 yılında yüzde 28, 2014 yılında yüzde 16, 2015 yılında yüzde 29 fiyat artışı yaşanırken, 2016 yılında ise yüzde 15,7'lik düşüş görüldü. Bu verileri değerlendiren Özge Çakır, 2016 yılında görülen düşüşü bölgedeki konut arzının yüksek bir hızla artmasına karşın büyük yatırım projelerinin yapım sürecinde olması dolayısıyla talebin aynı oranda yönlendirilememesine bağladı. Çakır'a göre gelecek üç yılda yatırım projelerinin hayata geçirilmesi beklenen talebi yaratabilecek ve artan fiyat ivmesi devam edecek.

TAHİNCİOĞLU'NDAN KAYAŞEHİR'DE AVM PROJESİ

Tahincioğlu Holding, Palladium markasını Kayaşehir'e de sunmaya hazırlanıyor. Holdingin Ataşehir ve Antakya'nın ardından üçüncü AVM projesi Kayaşehir'de olacak. Öte yandan projenin, Tahincioğlu'nun Nidapark Kayaşehir isimli projesinde yer alacağı bildirildi.

Kayaşehir'deki AVM projesini değerlendiren Tahincioğlu Yönetim Kurulu Başkanı Özcan Tahincioğlu, projenin iki yıl içerisinde tamamlanacağını söyledi. Tahincioğlu, ''100 civarında perakende markasının yer alacağı projede, AVM'nin yanı sıra konut ve ofis de olacak. Toplam 400 milyon TL'lik yatırım yapacağız. Bunun 200 milyon TL'si AVM'ye gidecek.'' dedi.

BÖLGENİN PATRONLARINDAN KAYAŞEHİR YORUMU

İstanbul'un Başakşehir ilçesine bağlı Kayaşehir, son yıllarda birçok firmanın yatırım merkezi haline geldi. Bölgede faaliyet gösteren inşaat firmalarının yöneticileri Kayaşehir'de yatırımların süreceğinin altını çizdi.

''YENİ YATIRIM ALANLARI DEĞERLENDİRİYORUZ''

Artaş inşaat Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinkaya Kayaşehir'deki çalışmalarını değerlendirdi. Çetinkaya, Kayaşehir'in İstanbul'daki yeni gelişim merkezi olarak ön plana çıktığını söyleyerek bölgenin, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, muhtemel Kanal İstanbul, 3. Havalimanı, Kuzey Marmara Otoyolu, metro ve havaray gibi kamu yatırımlarıyla çevrelendiğini hatırlattı. Çetinkaya, ''Emlak Konut GYO ve TOKİ öncülüğünde gelişimini sürdüren bölgede, Avrupa Konutları Başakşehir projemizle yer alıyoruz. 941 konut ve 27 ticari ünitenin yer aldığı projemizde çalışmalarımız hızla ilerlerken bölgedeki yeni yatırım alanlarını da değerlendiriyoruz." şeklinde konuştu.

''YATIRIMCILAR BÖLGEDE YENİ YERLER BAKIYORLAR''

EYG Grup İcra Kurulu Başkanı Ömer Faruk Çelik, Kayaşehir'in İstanbul'un Avrupa Yakası'nda son yıllarda öne çıktığını söyledi. Çelik, ''Sosyal donatıları olan nitelikli projeler üretmeye yönelik arsa stokunun bol olduğu bölgede tüm gayrimenkul şirketleri proje geliştirmek üzere yer arayışında. Önümüzdeki 10 yıl içinde bölge nüfusunun üç kat artması bekleniyor. Bu nüfus doğrultusunda buradaki konut sayısı da artacak.'' diye konuştu.

''TÜRKİYE'NİN VİZYON PROJELERİ BU BÖLGEDE''

Makro İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Uyan, firmalarının bölgede yürüttüğü projeler ve bölgenin önemi hakkında konuştu. Kayaşehir'de üç projelerinin olduğunu söyleyen Uyan, gelecek için de bu bölgede yeni projeler yapabileceklerini belirtti. Ercan Uyan şunları kaydetti: ''Başakşehir, eski şehir dediğimiz İstanbul'un doğal sınırında yer alıyor. Esenyurt, Beylikdüzü ve 3. Havalimanı'nın inşa edildiği Arnavutköy'ü şehir merkezine bağlayan bir hub konumunda. Planlı kentleşmeye uygun arazi yapısı nedeniyle Türkiye'nin vizyon projelerinin de bu bölgede yoğunlaştığını görüyoruz. Yani Başakşehir gelişmeye, değer kazanmaya açık bir bölge."

Kaynak: Levent Gökmen/EkonomistHABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum