Kentsel Dönüşüm Başvurusu Nasıl Yapılır?

17 Aralık 2015
PAYLAŞ
Kentsel Dönüşüm Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kentsel dönüşüm başvurusu nasıl yapılır sorusunun yanıtını haberimizde bulabilirsiniz…

Türkiye tarihinin en büyük dönüşümüne sahne oluyor. Türkiye genelinde 6,5 milyon konutun kentsel dönüşüm kapsamında yenilenmesi planlanıyor.

Kentsel dönüşüm 2 şekilde oluyor. Birincisi toplu dönüşüm ki bu durumda kamu tarafından söz konusu bölge birinci derece deprem bölgesi ilan edilmesi gerekiyor.

İkincisi ise yerinde dönüşüm. Yani bulunduğunuz bölge komple kentsel dönüşüm alanı ilan edilmese bile siz binanızı dönüşüm kapsamında yenileyebilirsiniz.

Çünkü ülke genelindeki bütün binalar 6306 sayılı kanun kapsamında bulunuyor. Binanın bulunduğu yere, yaşına, deprem bölgesine bakılmaksızın “riskli” olarak tespit edilen bütün binalar kentsel dönüşüm kapsamında yenilenebiliyor.

RİSKLİ BİNALAR NASIL TESPİT EDİLİYOR?
Riskli binaların tespiti, hak sahiplerinin tapu ve kimlik fotokopisi ile yapacakları müracaat üzerine, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca lisans verilen ve listesi Çevre ve Şehicilik Bakanlığı’nın resmi internet sitesinde güncel olarak yayımlayan kurum ve kuruluşlarca yapılıyor.

KENTSEL DÖNÜŞÜM BAŞVURULARI NASIL YAPILIR?
Binanınız çürük ya da riskli olduğunu düşünüyor ve kentsel dönüşüm kapsamında yenilemek istiyorsanız öncelikle evinizin çürük olduğuna dair bir rapor almanız gerekiyor. Bunun için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından belirlenmiş kurum ve kuruluşlara bir dilekçe yazarak işe başlıyorsunuz. Binanız için riskli raporu aldıktan sonra dönüşüm kapsamında kamu tarafından sağlanan destekler çerçevesinde binanızı yenileyebilirsiniz.

RİSK TESPİTİNİN MALİYETİ NE KADAR?
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı birimleri tarafından yapılacak risk tespitinde kullanılacak fiyatlar şöyle;

maliyet


"Kentsel Dönüşüm Başvurusu Nasıl Yapılır?" haberine ait yorum yok

Yorum Yap