Kentsel Dönüşüm Bu ‘Yemin’i Bekliyor

22 Ağustos 2014
PAYLAŞ
Kentsel Dönüşüm Bu ‘Yemin’i Bekliyor

Kentsel dönüşümün önünü açacak torba yasası'yemin'i bekliyor.

Kentsel dönüşüm, kamulaştırma, malik ve mülkiyet hakları ile ilgili maddelerin yer aldığı kanun düzenlemesi, 28 Ağustos’ta Cumhurbaşkanlığı yemin töreninin hemen sonrasında oylamaya sunulacak.

TBMM’nin çalışma takviminin değişmesi ve Meclis’in 1 Ekim’e kadar tatile girmesi sebebiyle ekonomi dünyasının özellikle de inşaat sektörünün beklediği ‘torba yasa’ düzenlemesi ile ilgili hayalleri suya düşmüştü.

Ancak Ak Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli’nin 28 Ağustos’ta Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı için yemin etmesinin hemen ardından ‘torba yasa’nın kanunlaşacağını vurguladı.

İMAR DÖNÜŞÜMÜ İNCELENECEK

Torba yasada ihdas edilen maddelere göre, kentsel dönüşüm ve gelişim projeleri kapsamında kalan mera, yaylak ve kışlak gibi yerler, kamu yatırımı yapılması için gerekli bulunan yerlerden sayılarak tahsis amacı değiştirilebilecek. Belediye sınırları içinde kalan yerlerde, imar dönüşümü ile ilgili yatırım yapılacağı zaman mera komisyonuna inceleme yapılacak. Alternatif alan varsa söz konusu yatırım buraya yönlendirilecek.

KAMU YARARINA DÖNÜŞÜME DEVAM

Gayrimenkul maliklerinin, mülkiyet haklarının kullanılmasının engellenmemesi, can ve mal güvenliği bakımından risk oluşturmaması kaydıyla kamulaştırma veya kamulaştırma yoluyla irtifak hakkı tesisi işlemi yapılmaksızın kamu yararı kararına dayalı olarak ve altında teleferik ve benzeri ulaşım hatları ile her türlü köprü, metro ve benzeri raylı taşıma sistemleri yapılabilecek.


"Kentsel Dönüşüm Bu ‘Yemin’i Bekliyor" haberine ait yorum yok

Yorum Yap