Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Nasıl Alınır?

02 Mart 2016
PAYLAŞ
Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Nasıl Alınır?

Kentsel dönüşüm kira yardımı nasıl alınır sorusunun cevabını tüm detayları ile haberimizde görebilirsiniz…

Kentsel dönüşüm kapsamında anlaşma ile tahliye edilen uygulama alanındaki yapılar ile uygulama alanı dışındaki riskli yapıların maliklerine kira yardımı yapılıyor.

Tahliye tarihinden itibaren konut ve işyerlerinin teslim tarihine kadar veya ilgili kurumca belirlenecek tarihe kadar mümkünse geçici konut veya işyeri temini mümkün olmaması durumunda ise bakanlıkça kararlaştırılacak aylık kira yardımı yapılıyor.

KENTSEL DÖNÜŞÜM KİRA YARDIMI NASIL ALINIR?
Kentsel dönüşüm kira yardımı için başvurular il müdürlüğüne yapılıyor. İl müdürlüğü de talebi bakanlığa iletiyor.
-Kira yardımı aylık 680 Türk Lirasını, yardım süresi ise, 18 ayı geçemiyor.
-Aylık kira bedeli, her yıl Türkiye İstatistik Kurumu tarafından yayımlanan Tüketici Fiyatları Endeksi oranında güncelleniyor.
-Yapılacak kira yardımının ilk 5 aya kadar olan kısmı, taşınma masrafları da dikkate alınarak peşin olarak ödeniyor.
-Yapılarda kiracı veya sınırlı ayni hak sahibi olarak ikamet edenlere veya işyeri işletenlere, bakanlıkça belirlenecek oranda defaten kira yardımı yapılıyor.

KENTSEL DÖNÜŞÜM KİRA YARDIM BAŞVURUSU NEREYE YAPILIYOR?
Kira yardımı başvuruları; Uygulama alanında, riskli alan veya rezerv alanı belirlenmesine ilişkin karar ve tapu belgesine istinaden ilgili kuruma, uygulama alanı dışındaki riskli yapılarda, riskli yapı tespitine ilişkin rapor ve tapu belgesine istinaden Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müdürlüğü’ne yapılıyor.

KİRA YARDIMI NEREDEN ALINIYOR?
Dönüşüm projeleri özel hesabından yapılacak kira yardımları; uygulamayı yapan idare ya da toki hesabına, uygulama alanı dışındaki riskli yapılarda kira yardımı talebinin müdürlükçe uygun görülmesi ve onaylanmak üzere bakanlığa gönderilmesi üzerine, doğrudan riskli yapı maliklerinin hesap numaralarına yapılıyor.

AYNI KİŞEYE HEM KİRA YARDIMI HEM DE FAİZ DESTEĞİ YOK
Dönüşüm projeleri özel hesabından aynı kişiye hem kira yardımı ve hem de faiz desteği yapılamıyor. Kira yardımından faydalananlar faiz desteğinden, faiz desteğinden faydalananlar ise kira yardımından faydalanamıyor.

Kentsel dönüşüm kira yardımı için gerekli evraklar için tıklayınız

HABER: Şengül KIRMIZITAŞ


"Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Nasıl Alınır?" haberine ait yorum yok

Yorum Yap