Kentsel Dönüşüme Gayrimenkul Sertifikası Dopingi

EVA Gayrimenkul Değerleme Lisanslı Değerleme Uzmanı Sinem Bircan gayrimenkul sertifikalarının kentsel dönüşüme ciddi bir ivme kazandıracağını söyledi...

08 Ağustos 2016
Kentsel Dönüşüme Gayrimenkul Sertifikası Dopingi EVA Gayrimenkul Değerleme Lisanslı Değerleme Uzmanı Sinem Bircan gayrimenkul sertifikalarının kentsel dönüşüme ciddi bir ivme kazandıracağını söyledi...

Kentsel dönüşüm sürecinde yaşanan gelişmeleri anlatan EVA Gayrimenkul Değerleme Lisanslı Değerleme Uzmanı Sinem Bircan, 1Gayrimenkul Sertifikalar Tebliğinde Yapılan Değişiklik’’ konusunu da mercek altına aldı.

Kentsel dönüşümle ilgili ilk çalışmaların 1960 ila 1980’li yıllar arasında gerçekleştiğini belirten Bircan, yasal düzenlemelerle yürütülmesi sürecinin ancak 2000'li yıllara gelindiğinde başlandığını söyledi.

99 Marmara depreminde verilen ağır kayıpların alınması gerekn önlemleri öne çıkardığını ve kentsel dönüşüm sürecini şekillendirdiğini ifade eden Bircan, dönüşümde hukuki boyutların 16.05.2012 tarihli, 6306 sayılı “Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun"la daha kesin netlik kazandığını belirtti.

Kanunla beraber bugüne kadar birçok bölge kentsel dönüşüm alanı ilan edilirken, bu bölgelerdeki vatandaşların mağdur olmaması için çok sayıda çalışma tamamlandı.

17 Bin Hektar Alan Dönüşümde
Kentsel dönüşümde gelinen son noktayı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın verileriyle açıklayan Bircan, “Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun” kapsamında 48 ilde 8.963,81 hektar büyüklüğe sahip 182 'riskli alan' ilan edildi. Ayrıca 5393 sayılı Belediye Kanunu'nun 73. Maddesine göre içinde kamu mülkiyeti bulunan 21 ilde 77 yerde 8.255,20 hektar büyüklüğünde alan 'Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Proje Alanı' ilan edildi” dedi.

Gayrimenkul Sertifikası Dönüşüme İvme Kazandıracak
Geçtiğimiz günlerde yürürlüğe giren Gayrimenkul Sertifikalar Tebliği’nde yapılan değişiklikle tebliğe kentsel dönüşümle ilgili bir madde eklendi. Bununla beraber kentsel dönüşümde yeni bir sürece girildiğini belirten Bircan, “Kentsel dönüşümdeki gayrimenkul sertifikası uygulaması sağlıklı olarak uygulamaya koyulduğu takdirde kentsel dönüşüm sürecinde ciddi bir ivme kazanılacak” dedi.
HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.