• Emlak Haberleri
  • Kentsel Dönüşüme ‘Yeşil Yıkım’ Şartı Geliyor

Kentsel Dönüşüme ‘Yeşil Yıkım’ Şartı Geliyor

Kentsel dönüşüm kapsamında yıkılan binaların yıkım işlemleri esnasında çevreye verilen zararın önüne geçebilmek için yeni şartlar geliyor.

22 Temmuz 2014
Kentsel Dönüşüme ‘Yeşil Yıkım’ Şartı Geliyor

Kentsel dönüşüm kapsamında yıkılan binaların yıkım işlemleri esnasında çevreye verilen zararın önüne geçebilmek için yeni şartlar geliyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yapıların, başta tehlikeli maddeler olmak üzere ahşap, demir, bakır, beton, plastik ve cam gibi malzemelerin kaynağında ayrıştırılarak yıkılmasını zorunlu hale getirecek.

Farklı ülkelerde de uygulanan çevre dostu yıkım sayesinde, inşaat atıklarının geri dönüştürülerek yeniden kullanımı en üst seviyeye çıkarılacak. Her bina için 'yıkım planı' hazırlanması şartı da getirilerek, uygulamanın daha sağlıklı ve güvenli yapılması sağlanacak.

ZORUNLU HALE GETİRİLECEK

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, kentsel dönüşüm kapsamındaki yapıların, başta tehlikeli maddeler olmak üzere ahşap, demir, bakır, beton ve plastik gibi malzemelerin kaynağında ayrıştırılarak yıkılmasını zorunlu hale getirecek.

SIFIR ATIK

Bakanlık, kentsel dönüşümde yıkılan tüm binaların kalıntılarının doğaya zarar vermeyecek şekilde geri dönüştürülmesini amaçlayan 'sıfır atık' politikasından sonra inşaatta 'yeşil yıkım' dönemini başlatıyor.

ATIKLARIN YENİDEN KULLANIMI EN ÜST SEVİYEYE ÇIKACAK

Bu çerçevede hazırlanacak mevzuatla, atık yönetiminin temel ilkesi 'kaynağında ayırma' işlemi, inşaatların yıkım sürecinde de uygulanacak. Yapıların, başta tehlikeli maddeler olmak üzere ahşap, demir, bakır, beton, plastik ve cam gibi malzemelerin kaynağında ayrı ayrı toplanmasının ardından yıkılması zorunlu hale getirilecek. Bu şekilde seçici yıkım yapılmadan ana yıkıma geçilemeyecek. Seçici yıkım sayesinde, inşaat atıklarının geri dönüştürülerek yeniden kullanımı en üst seviyeye çıkarılacak.

GÜVENLİ VE SİSTEMATİK YIKIM

Hazırlanacak mevzuatla, her uygulama için 'yıkım planı' hazırlanması da zorunlu hale getirilecek. Böylece yıkımın daha sağlıklı ve güvenli yapılması sağlanacak. Yıkım kararı alınan yapı, dikkatlice analiz edilerek, tehlikeli malzemelerden başlamak üzere güvenli ve sistematik şekilde parçalanacak.

BÜYÜK ADIM

Bakanlık yetkilileri, atık yönetiminin sağlıklı ve doğru yapılanabilmesi için öncelikle atıkların kaynağında ayrıştırılması, kompozisyonu ve karakterizasyonunun belirlenmesi gerektiğini söyledi. Türkiye'de bugüne kadar etkin ve verimli inşaat yıkıntı atığı yönetim sistemi geliştirilemediğini ifade eden yetkililer, bunun en önemli nedenlerinden birinin, sistemin temel dayanağını oluşturan ve dünyada başarılı örnekleri bulunan "seçici yıkım"ın Türkiye'de yeterince gündeme gelmemesi ve uygulanmaması olduğunu bildirdi.

ÇEVRESEL ETKİLER MİNİMALİZE EDİLECEK

Değişik ülkelerde uygulanan bu çevre dostu sistemin, Türkiye'nin yıkım sektörüne de kazandırılacağını belirten yetkililer, bu çerçevede Türkiye'de zorunlu hale getirilecek 'seçici yıkım' ile inşaat yıkıntı atıklarının yeniden kullanım ve geri dönüşümünün en üst seviyeye çıkarılacağını, yıkımın çevresel etkilerinin ise en aza indirileceğini kaydetti.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat