Kentsel Dönüşümün Simgesi İnadından Vazgeçti

06 Ağustos 2014
PAYLAŞ
Kentsel Dönüşümün Simgesi İnadından Vazgeçti

Kentsel dönüşüm sürecinin sancılı geçtiği bölgelerden Fikirtepe'de inşaat şirketi ile anlaşamayan 'meşhur' hak sahibi Alaaddin Demirel sonunda ikna edildi.

30 bin metrekare arsa ortasında kalan bina kentsel dönüşümün simgesi haline gelmişti. Bölgede 4 yıldır kentsel dönüşüm projeleri devam ederken son olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı anlaşma yapmayan ev sahipleri ve inşaat şirketlerine tebligat göndererek acele kamulaştırma kararı aldığını açıkladı. Bakanlığın süreci hızlandırmak için attığı adım sonrası bir araya gelen Vartaş Yapı yöneticileri ve Alaadin Demirel önceki gün akşam yüzde 50-50 üzerinden anlaşma imzaladı.

90 METREKAREDEN 5 DAİRE SAHİBİ OLDU

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Alaadin Demirel ile kendilerini bir araya getirdiğini belirten Vartaş Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Faruk Barata, “4 Ağustos Pazartesi günü Alaaddin Bey ile sabah saatlerinde buluştuk ve görüşmemiz akşam saat 10’a kadar sürdü. Sonunda aynı ada üzerindeki 584 hak sahibi ile aynı şartlarda yüzde 50-50 hak oranı ile anlaşma yaptık. Alaaddin bey ortalama 90 metrekareden 5 daire sahibi olacak. Yıkımı birkaç gün içinde yaparız. İmza atmayan hak sahiplerinin sorunu da kamulaştırma ile giderilecek ve yeni projemize başlayacağız” dedi.

AYLIK 640 BİN LİRA

25 aydır bölgedeki ev sahiplerini tahliye edip yeni proje için beklediklerini belirten Barata, bu süre boyunca hak sahiplerine aylık 640 bin TL kira ödediklerini kaydetti. Barata Fikirtepe’deki yeni projelerinde bin 100 konut planladıklarını kaydetti.

YIKIM SÜRECİ BAŞLADI

Hürriyet'te yer alan habere göre, Fikirtepe’de kentsel dönüşüm sürecinde terk edilen harabe binalara Suriyeli mülteciler ve evsizler yerleşmişti. Bölge halkının şikayetleri üzerinde yıkım belgelerini alan inşaat şirketleri binaları içinde yerleşim olmasını engellemek amacıyla yıkmaya başladı.

kentsel-donusumun-simgesi-inadindan-vazgecti-detay

 


"Kentsel Dönüşümün Simgesi İnadından Vazgeçti" haberine ait yorum yok

Yorum Yap