Kentsel Dönüşümün Tıkandığı Bölgelere ‘Yargı Dopingi’

Kentsel dönüşümün tıkandığı bazı bölgelerdeki yapılandırılmanın kesintiye uğramaması için yargı sürecini hızlandıracak çalışmalar başlatıldı.

14 Temmuz 2014
Kentsel Dönüşümün Tıkandığı Bölgelere ‘Yargı Dopingi’

Kentsel dönüşümün tıkandığı bazı bölgelerdeki yapılandırılmanın kesintiye uğramaması için yargı sürecini hızlandıracak çalışmalar başlatıldı.

Riskli alanlardaki kentsel dönüşüm davalarının yıllar sürmesinin yarattığı sorunları çözmek için TBMM harekete geçti. Yeni yargı paketinde yer alan iki düzenleme ile birlikte kentsel dönüşüm davaları bir kaç ay içerisinde son bulacak.

Kentsel Dönüşüm ve Hukuk Platformu Başkanı Prof. Dr. Gürsel Öngören, "Yeni yargı paketi olarak bilinen paketten kentsel dönüşüme ilişkin iki düzenleme çıktı. Bu değişiklikle, idari yargıda birkaç yıl süren, riskli alanlardaki kentsel dönüşüm davaları birkaç ay içinde bitirilecek" dedi.

Kentsel dönüşüm konusunda yapılana yeni düzenlemeler hakkında bilgi veren Öngören, 6545 numaralı Türk Ceza Kanunu ile 'Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un 28 Haziran tarihli Resmi gazete'de yayımlandığını hatırlattı. Öngören, bu kanun ile riskli alanların belirlenmesi ve ilan edilmesi hakkındaki Bakanlar Kurulu kararlarının 'ivedi yargılama' kapsamına alındığını söyledi.

İVEDİ YARGILAMA

Gürsel Öngören, riskli alanlarda uygulanacak olan acele kamulaştırma kararlarına karşı açılacak olan davaların da 'ivedi yargılama' kapsamına alındığını, normalde 3 yıl süren davaların ivedi yargılamayla üç-beş ayda bittiğini kaydetti.

'DİRENEN EV'

Milliyet'in haberine göre, riskli alanlarda kentsel dönüşüme katılmayan vatandaşların durumunun dramatik resimlerle kamuoyuna duyurulduğuna dikkati çeken Öngören, "Fikirtepe' de 30 bin metre kare alan içinde 10 metre derinliğinde hafriyat yapılmış ve 200 metre kare bir ev hafriyat çukurunun ortasında tek başına yıkılmadan 'direnen ev' olarak fotoğraflanmıştı. Bu tip direnen vatandaşları sistemin dışına çıkarmak ve kitlenen kentsel dönüşümü açmak için 6306 sayılı kanunda düzenlenen 'acele kamulaştırma' yolunu bakanlık uygulamaya karar vermişti. Bu yolla riskli alanlarda direnen kişilerin mülkleri kamulaştırılacak ve paraları verilerek sistemin dışına çıkarılacak ve kentsel dönüşüm devam edecek" diye konuştu.

'YENİ YARGI PAKETİ'

Öngören 'yeni yargı paketi' ile hem acele kamulaştırma işlemleri hem de 6306 sayılı 'Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun'a dayanarak, bir bölgede kentsel dönüşümü toplu olarak yapmaya yönelik riskli alan ilanı hakkındaki Bakanlar Kurulu kararlarının da ivedi yargılama kapsamına alındığını söyledi.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Kale Country Çanakkale'de Oturuma Hazır!

Kale Country Çanakkale'de Oturuma Hazır!

Bir Fırat İnşaat projesi olarak hayata geçen Kale Country, Çanakkale Kepez'de yükseliyor. Projede ko

28 Nisan 2017


Konut Kent Vadi Evleri Projesi Kastamonu'da Yükseliyor !

Konut Kent Vadi Evleri Projesi Kastamonu'da Yükseliyor !

Konut Kent İnşaat tarafından hayata geçirilen Konut Kent Vadi Evleri projesi Kastamonu'da yükseliyor

28 Nisan 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Bilgili Holding
  • Dumankaya inşaat
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Ağaoğlu inşaat
  • Sur Yapı
  • Polat inşaat
  • Mandarins Gayrimenkul İnşaat