KEY Ödemeleri 2015

Binlerce hak sahibinin beklediği KEY ödemeleri, 2015 yılı KEY ödemeleri listelerine göre dağıtılıyor. İşte KEY ödemeleri 2015 detayları...

10 Nisan 2015
KEY Ödemeleri 2015

Binlerce hak sahibinin beklediği KEY ödemeleri, 2015 yılı KEY ödemeleri listelerine göre dağıtılıyor. İşte KEY ödemeleri 2015 detayları...

KEY ödemeleri 'kimlere veriliyor, kimlere verilmiyor' hususundan önce KEY ödemeleri 'ne anlama geliyor, neden veriliyor' sorularını yanıtlamak gerekir.

KEY ÖDEMELERİ NEDİR ?

KEY ödemeleri; işçi, memur ve emekli olanlar için yapılan 'Konut Edindirme Yardımı' olarak kabul ediliyor. KEY ödemeleri yardımlarının esasları '3320 sayılı kanun ve kanunun uygulama yönetmeliği' ile açıkça belirtiliyor.

KEY ÖDEMELERİ NEDEN YAPILIYOR ?

1987 yılında Turgut Özal döneminde; işçi, memur ve emekli olanların maaşlarından konut edindirmek amacıyla kesilen paralar bir fonda toplanmaya başladı 1987-1995 yılları arasında KEY ödemeleri için kesintiler devam etti. KEY ödemeleri sistemi, kâğıt üzerinde çalışanlardan yapılan KEY ödemeleri kesintilerinin bir fonda toplanmasını, KEY ödemeleri birikimlerinin nemalandırılmasını ve söz konusu işçi, memur ve emeklilerin konut almak istediği zamanda ciddi bir katkı yapılmasını amaçlıyordu. Ancak fonda toplanan paralar KEY ödemeleri kapsamında hak sahiplerine dağıtılmadı ve bu sorun günümüze kadar devam eden bir 'ekonomik sorun' olarak kaldı. Şimdilerde ise Emlak Konut'un sisteminde ve açıkladığı KEY ödemeleri listelerine göre hak sahipleri KEY ödemeleri yardımı yapılıyor.

-

Key Ödemeleri 2015

-

KEY ÖDEMELERİ KİMLERE VERİLİYOR ?

KEY ödemeleri, kurumlarda çalışan işçi ve sözleşmeli personel dışında kalan memurlar; bünyesinde 10 ve üstü işçi çalıştıran işyerlerinde sürekli olarak mesaisi olan işçiler ve bu işçilikten emekli olanlara veriliyor.

KEY ödemeleri; emekliler, sosyal güvenlik kanunlarına göre SSK'dan emekli olanlar , BAĞKUR ve Emekli Sandığı emeklilerinden maaş alanlara veriliyor.

KEY ÖDEMELERİ KİMLERE VERİLMİYOR ?

Peki, KEY ödemeleri hangi durumlarda, kimlere verilmez? İşte yanıtı...

Aşağıda sıralanan vasıflardaki vatandaşlara KEY ödemeleri yapılmaz :

- Emeklilerden bağımsız konutu bulunanlar

- Hizmet tahsisli konutlar dışında, Kurum ve işverenler tarafından tahsis / temin edilmiş konutlarda oturanlar (bu konutlarda oturdukları süre dahilinde)

- Kurumların yurtdışı kadrolarına sürekli görevle atananlar (bu görevlerinde bulundukları süre dahilinde)

- Sözleşmeli personeller (İstisnai durum)*

KEY ÖDEMELERİ İÇİN İSTİSNA

*Bir istisnadan söz edecek olursak; sözleşmeli personeller, bağlı oldukları kurumlara dilekçe vererek KEY ödemeleri yönetmeliğinin 6. maddesinde belirtilen yardım miktarlarını kendi imkanlarıyla ödemek koşuluyla KEY ödemelerinden faydalanabilir.

SÖZLEŞMELİ PERSONELİN KEY ÖDEMELERİ

Bu maddeden faydalanma isteğinde bulunan sözleşmeli personelin KEY ödemeleri alabilmesi için, bağlı oldukları kurumlarca ilgili şahısların maaşlarından kesilerek, söz konusu meblağ 'T.Emlak Kredi Bankası'ndaki 'Devlet Memurları ve Emeklileri Konut Edindirme Yardımı Hesabına' yatırılır. Akabinde, KEY ödemeleri için tüm yapılan işlemlere ait kayıtlar sözleşmeli personelin bağlı olduğu kurumca tutulmak zorundadır.

-

Key Ödemeleri 2015

-

KEY ÖDEMELERİ NE ZAMAN YAPILIR? 

KEY ödemeleri, Emlak Konut'un açıkladığı belirli aralıklarla açıkladığı 'KEY Ödemeleri Listeleri'ne müteakiben yapılır. KEY ödemeleri listelerini internetten takip edebileceğiniz gibi Resmi Gazete'de yayınlanan KEY ödemeleri listelerini inceleyebilirsiniz. KEY ödemeleri ile kişisel bilgilere ulaşabilmek adına aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

KEY ÖDEMELERİ SORGULAMASI İÇİN TIKLAYIN

Key ödemeleri 2015 yılında açıklanan listelere göre yapılacağını da unutmayınız.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


1 yorum

İsmet Ergen

22 Dec 2015, 22:07

1984 yılında PTT de göreve başladım halen devlet memuru olarak çalışmaktayım ve defalarca müracaat etmeme rağmen hiç bir kuruş key parası alamadım ne yapmalıyım


GÜNDEM HABERLERİ


Konutta KDV indirimi ne zaman bitiyor?

Konutta KDV indirimi ne zaman bitiyor?

İnşaat sektöründe yapılan düzenleme ile vergi oranları düşürülmüştü. Peki, konutta KDV indirimi ne z

10 Eylül 2017


Konut kredisi faiz oranları güncellendi

Konut kredisi faiz oranları güncellendi

Eylül 2017'de konut kredisi faiz oranları bazı bankalarca güncellendi. İşte güncel haliyle konut kre

10 Eylül 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.