Kimler Yüzde 15’lik Konut Desteğinden Faydalanabilir ?

29 Ocak 2015
PAYLAŞ
Kimler Yüzde 15’lik Konut Desteğinden Faydalanabilir ?

Devlet, konut için birikim yapacaklara yüzde 15-20 arası maddi destek sağlayacak. Peki, kimler yüzde 15'lik konut desteğinden yararlanabilecek? İşte yanıtı...

Başbakan Ahmet Davutoğlu, 10. Ekonomik Kalkınma Planı'nı Ankara Palas'ta düzenlediği bir basın toplantısı ile açıkladı.

KONUT ALACAKLARA DEVLET DESTEĞİ

Basın toplantısının ardından gazetecilerin sorularını cevaplayan Davutoğlu, gazetecilerin dün açıkladığı konut alacaklara yüzde 15 devlet yardımı ile ilgili ayrıntılar soruldu. Başbakan bunun üzerine şu açıklamayı yaptı:

"Kanun yürürlüğe girdikten sonra, bir bankayla anlaşarak, ben konut edinmek üzere bir hesap açmak istiyorum deyip o hesaba para yatırmaya başladığında, bu hesaba yatırılan para 5 yıl tutulup daha sonra kullanıldığında yüzde 15 devlet verecek. 100 bin lira biriktirmişse 15 bin lira da devlet verecek. 50 bin biriktirmişse 7 bin 500 lira devlet verecek. Böylece peşinat yükümlülüğü, peşinatı temin etmek kolaylaşmış olacak. Ama birisi derse ki; ben 5 yıl için yatırdım ama dördüncü üçüncü yılda evi almak istiyorum. Dördüncü ve üçüncü yıllar için de kademelendirilmiş bir teşvik uygulaması olacak. Beş yıl için yüzde 15'se, dört yıl için yüzde 12, üç yıl için yüzde 10 gibi kademelendirilmiş şekilde. Bu şimdi takriben ufak oranlarda değişiklik olur. Böylece en az üç yıl o tasarruf teşvik edilmiş olacak. Erken çekimlerde de yüzde 15'ten daha aşağıya inen kademelendirme uygulanacak. Bu devletin konut talebini artırmak suretiyle inşaat sektörüne, konut alımlarında peşinat yükünü hafifletmek suretiyle de yeni evlilere ve daha düşük gelirli kesimlere yaptığı destek olacak"

''ZORLUKLARI PAYLAŞACAĞIZ''

Yapılacak uygulama hakkında detaylı bilgi veren Davutoğlu, ''Konut sahibi olmak için yüzde 25 peşinat toplamak zor iş, bunu hafifletelim. Bu yükün hafifletilmesinde doğacak sonuçlar ne? Bir; konut sahibi olmakta talebi artırıcı bir etki yapacak ve bu çerçevede özellikle düşük gelirliler için daha kolay konut sahibi olması temin edilecek. Yani ilk evde olacak, ikinci üçüncü evde değil. İlk ev edinenler için bu sağlanacak. Bu da daha çok yeni evliler ile ilgili olduğu için evlilikleri aynen çeyiz sandığında olduğu gibi evlilikleri de teşvik etmiş olacağız. Evlilikle gelen zorlukları paylaşmış olacağız" dedi.


"Kimler Yüzde 15’lik Konut Desteğinden Faydalanabilir ?" haberine ait yorum yok

Yorum Yap