KİPTAŞ Süleymaniye Yenileme Projesi başladı

KİPTAŞ'ın Süleymaniye'de yürüteceği yenileme projesi yapılan törenle başladı.

01 December 2018
KİPTAŞ Süleymaniye Yenileme Projesi başladı İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki olan KİPTAŞ'ın üstlendiği Süleymaniye Yenileme Projesi'nin birinci etabı başladı. Yapılan törene Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal katıldı.

Törende bir konuşma yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Süleymaniye Yenileme Projesi'nin tarihi öneminin yanı sıra marka değerine de vurgu yaparak, " Bu projelerle bizim amacımız ecdadımızın bize miras bıraktığı tarihi yapıları tarihi kimliğine uygun bir şekilde yeniden inşa etmektir. Bu bölgede manevi anlamda çok büyük, değerli eserler var. Mimar Sinan’ın kabrinin etrafındaki eserler köhneleşmiş, yıkılmış durumda. Gerçekten insanın vicdanı sızlıyor. Cumhurbaşkanımızın talimatıyla 2006 yılında bu bölge yenileme alanı ilan edildi. Bu bölge tarihi dokusuna uygun bir şekilde ihya edilerek yeni bir yaşam merkezine dönüştürülecek. Günümüzde artık ülkeler değil, şehirler yarışıyor. Bu proje tamamlandığı zaman Süleymaniye, yeniden sadece Türkiye’nin değil dünyanın gözbebeği olacak" şeklinde konuştu.

KİPTAŞ Genel Müdürü İsmet Yıldırım ise, "Süleymaniye Yenileme Projesi, 20 yıllık çalışma hayatım boyunca en önemli proje olarak görüyorum. Medeniyetimizin simge eserlerinden Süleymaniye’ye özgün kimliğiyle yeniden ayağa kaldıracak bu projede emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

"PROJEYLE SÜLEYMANİYE YENİDEN HAYAT BULACAK"

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal da törende bir konuşma yaptı. Süleymaniye'nin bir medeniyetin yansıması olduğunun altını çizen Uysal, "Şimdi bu medeniyeti tarihi dokusuna uygun bir şekilde ihya etmek için Süleymaniye Yenileme Projesi’ni başlattık. Bu proje, yeni bir inşaat yapma projesi değildir, eskiden burada var olan Süleymaniye semtini tarihi dokusuna uygun bir şekilde yeniden inşa etme projesidir. İstanbul bizim medeniyetimize başkentlik yaparken Süleymaniye, şehircilik kültürümüzü, medeniyetimizi dünyaya tanıtan baş tacı eserimizdir. Ancak Süleymaniye ilgisizlikten kendi kendine yıkılmış, metruk bir hale düşmüştür. İşte şimdi hep beraber Süleymaniye’yi yeniden, tarihi yapısına uygun bir şekilde ihya etme vakti." İfadelerini kullandı.

Projeye vatandaşların da destek olması gerektiğini belirten Uysal, "İnşa etme derken bunun içerisinde yapıların ihya edilmesi, şehircilik anlayışının oturtulması, geçmişte var olan komşuluk hukukunun, semt anlayışının, şehirciliğe bakışın yeniden canlandırılması var. O şehirde yaşamak için konutlara, işyerlerine, sosyal kültürel mekanlara ihtiyaç var. Bunları hafife almıyoruz. Ancak bunları yapmış olmak yeterli değil. En önemli projemiz bu. Çünkü Süleymaniye Yenileme Projesi tekrar kültürümüzle barışmak demek, tekrar şehircilik anlayışımızla barışmak, İstanbul’ eski görkemine kavuşturmak demek" şeklinde konuştu.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Vakıf GYO'nun yeni projesi Cubes Ankara satışa çıktı

Vakıf GYO'nun yeni projesi Cubes Ankara satışa çıktı

Vakıf GYO tarafından 1.35 milyar TL yatırımla Ankara Çukurambar bölgesinde hayata geçirilen Cubes An

16 October 2021


Antalya'da yabancılara konut satışı yüzde 33 arttı

Antalya'da yabancılara konut satışı yüzde 33 arttı

Antalya, Eylül ayında yabancılara en fazla konut satılan ikinci şehir oldu.

16 October 2021


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum