KİPTAŞ'ın kentsel dönüşüm süreci nasıl oluyor?

İstanbul'da dönüşüm faaliyetleri sürdüren KİPTAŞ, çalışmalarına hız verdi.

23 July 2021
KİPTAŞ'ın kentsel dönüşüm süreci nasıl oluyor? Deprem tehlikesi bulunan İstanbul'da kentsel dönüşüm çalışmaları büyük önem taşıyor. Riskli yapıların bir an önce güvenli yapılara dönüştürülmesi adına yoğun bir çalışma sürdürülüyor.

İstanbul'da kentsel dönüşüm faaliyetlerinde bulunan İstanbul Büyükşehir Belediye iştirak şirketi KİPTAŞ, vatandaşların mağdur olmayacağı bir sistemde güvenli yaşam alanları oluşturuyor.

KİPTAŞ Genel Müdürü Ali Kurt, sosyal medya hesabı üzerinden KİPTAŞ'ın kentsel dönüşümdeki çalışma ilkelerinden bahsetti.

"YÜZDE 50'SİNİ KISA SÜREDE YENİLEYEBİLİRİZ"

İstanbul'daki riskli yapı stokunun yüzde 50'sini kısa süre içerisinde yenileyebileceklerini belirten Ali Kurt, "Herhangi bir imar artışı yapmadan, mevcut şartlar ile. Biz KİPTAŞ olarak ne yaptık? Riskli yapısını yenilemek isteyen vatandaşın tapusu, süreci yöneten idare adına geçer. İdare, mal sahibi adına finans kuruluşlarına kefalet vererek borçlandırmalarda vatandaşın kredi kullanmasının önünü açar" şeklinde konuştu.

Kentsel dönüşümde uzlaşmanın esas olduğunun altını çizen Kurt, "Vatandaş eğer ki kredi taksit ödemelerinde zorlanırsa, idare vatandaşın taşınmazını rekabetçi bir ortamda satışa çıkarır ve edindiği gelirle bakiye borcu vatandaş adına yatırır, kalan bakiyeyi vatandaşa öder. Maliyet üzerinden borçlandırma, piyasa değerinden satış! Böylece hem projenin tamamlanmasının önü açılır hem de riskli yapıda oturan vatandaş elindeki mülkü en kötü şartta dahi mevcut değerinden daha yüksek bir bedelden değerlendirmiş olur" ifadelerini kullandı.

Dönüşüm sürecinde yürütücü idarenin riskli yapının yenilenmesi için yapılacak tüm çalışmaları maliyet üzerinden gerçekleştirmesi gerektiğini belirten Kurt, "Süreç kâr odaklı değil, afet odaklı bir bakışla yürütülmelidir! Finansal risk olmayan bu metodolojide finans kuruluşları da fedakarlık yapar ve düşük oranlı kredi kullandırırsa, ülkemiz dayanıklı bir yapı stokuna kavuşur. Aksi halde finans kuruluşlarının faaliyetlerini yönetebilecekleri bir ortam kalmayacak. KİPTAŞ bu uygulamayı yaptı!" diye konuştu.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum