Kira Depozitosu Hangi Durumlarda Geri Alınamaz?

Kiralama işlemlerinde güvence bedeli olarak kiralayan şahıstan alınan depozito, hangi durumlarda geri alınamaz?

31 Temmuz 2015
Kira Depozitosu Hangi Durumlarda Geri Alınamaz?

Kiralama işlemlerinde güvence bedeli olarak kiralayan şahıstan alınan depozito, hangi durumlarda geri alınamaz?

Kira kontratı, ev sahibi ve kiracı arasında yapılan anlaşmayla imzalanıyor. Kira depozitosunun da kiralama sırasında mutlaka belirtilmesi gerekiyor. Kira depozitosu, isteğe bağlı olarak bir şahit huzurunda ya da noter huzurunda gerçekleştirilebiliyor.

Taşınmaz kiralamalarında kiralayan ile kiracısı arasındaki hak ve sorumluluklar, Borçlar Kanunu kapsamında açıklanıyor. Kiralama işlemlerinde kiracı ile öncelikle kira sözleşmesi yapılıyor. Kira sözleşmesi, kiraya verenin bir şeyin kullanılmasını veya kullanmayla birlikte ondan yararlanılmasını kiracıya bırakmayı, kiracının da buna karşılık kararlaştırılan kira bedelini ödemeyi üstlendiği sözleşme olarak tanımlanıyor.

Kira bitiminde son ay kira tutarı ödenmediyse aynı zamanda evde boya ve tadilat gibi masraflar karşılanmadıysa, söz konusu masraflar eve girerken verilen kira depozitosundan düşülmesi gerekiyor. Eğer söz konusu masraflardan hiçbiri kira depozitosundan düşülmemişse kiracı ev sahibinden kira depozitosunu geri alma talebinde bulunabilir. Bu durumda mülk sahibinin, eve girerken kiracıdan aldığı kira depozitosu tutarının tamamının iadesi makûldür.

Kira sözleşmesi yapılırken, ev sahibi kiracısından belli oranda depozito talep edebiliyor. Bu güvence bedeli kiralama sürecinde meydana gelen zararların teminatı için isteniyor.

Kira depozitosu geri alma işlemi için ev sahibi ile mutabakata varıp kiracının evde hasar oluşturması durumunda bedel olarak kira depozitosundan kesinti yapılabiliyor.

Depozito olarak adlandırılan güvence bedeli, kira süresinin sonunda herhangi bir zararın yaşanmaması durumunda iade ediliyor. Evde herhangi bir zararın ollmaması halinde yine de ev sahibi depozitoyu iade etmiyorsa, kiracı hakkını mahkemeye başvurarak arayabiliyor.

 HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


1 yorum

Serap altinkaya

16 Jan 2017, 00:44

Kiraladığımız daireden başka daireye ev sahibi talebi ile taşınildi.Residence bir bina olup mühürlenme sorunu yaşadık.sonra başka dairede birlikte kalan kişiler anlasamadigi için tekrar talep üzerine önceki daireye tasinmam istendi ki tekrar düzgün daireye siz verilerek.fakat verilen söz tutulmadi ve zaman sorulduğunda umursamazlikya karşılanildi.kira günü gelmeden evden çıkacağız telefon açılarak belirtildi ve depozito istendi.Fakat ev sahibi daireyi başkasına vermeden depozito iadesi yapmayacağını söylemistir.yaşanılan olunsuzluktan dolayi daire boşalmiştir.Bu durumda depozitoyu nasıl alabiliriz?kira gecikmesi,eve zarar gibi durumlar yoktur...


GÜNDEM HABERLERİ


Bakan Ağbal: Vergi artışı yapılmayacak

Bakan Ağbal: Vergi artışı yapılmayacak

Maliye Bakanı Naci Ağbal, “Ekonomik Gelişmeler ve Ocak-Haziran 2017 dönemi Merkezi Yönetim Bütçe Ger

17 Temmuz 2017


Kira Gelir Vergisi’nin son taksitini ödemek için son tarih 31 Temmuz

Kira Gelir Vergisi’nin son taksitini ödemek için son tarih 31 Temmuz

İş yeri ve konutlarından kira geliri elde eden vatandaşlar, “Kira Geliri Vergisi” ikinci taksitini 3

17 Temmuz 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat