Kira Gelir Vergisi 2.Taksiti İçin Son Gün Yarın

31 Temmuz 2015
PAYLAŞ
Kira Gelir Vergisi 2.Taksiti İçin Son Gün Yarın

Mart ayında ilk taksiti ödenen Kira Gelir Vergisi'nin ikinci taksitini ödemek için son gün yarın...

Mülk sahibinin gayrimenkul kiralama işlemlerinden elde ettiği kira gelirlerini önceden belirlenmiş istisna bedelini geçmesi durumunda kira gelir vergisi ödemesi gerekir.

Kira gelir vergisini istisna bedelinden yüksek kira geliri elde eden mal sahipleri ödüyor. Mesken kira geliri olanlar elde ettikleri kira gelirinin 2014 yılı için istisna tutarı olan 3 bin 300 lirayı aşması durumunda ilgili mercilere kira gelir vergisi beyannamesi vermeleri gerekiyor.

İşyerinde ise kira gelirleri üzerinden vergi kesintisi yapılanlardan, kira gelirlerinin brüt tutarı beyanname verme sınırını (2014 yılı için 27 bin lira) aşanlar vergi mükellefi oluyor.

Kira gelir vergisinin mükellefi, her kira geliri elde eden mal sahipleri değil, bir sene boyunca elde edilen geliri istisna haddini aşan mal sahipleri oluyor.

Kira gelir vergisi, önceki yıl içerisinde elde edilen kira gelirleri için 1 yıl içerisinde 2 eşit taksit olarak ödeniyor.

Yukarıdaki istisna bedelinden yüksek oranda kira geliri olanlar Mart ayında beyanname vererek ilk taksitini ödedi.

Verginin ikinci taksit ödemeleri ise Temmuz ayında yapılıyor. Buna göre, kira gelir vergisi ödemeleri için son 3 gün bulunuyor.

KİRA GELİR VERGİSİ HESAPLAMA 2015


"Kira Gelir Vergisi 2.Taksiti İçin Son Gün Yarın" haberine ait yorum yok

Yorum Yap