Kira Geliri Beyanı İçin Son 8 Gün!

Yıllık 3 bin 300 liranın üzerinde ev kirası geliri olan mülk sahipleri 25 Mart tarihine kadar kira geliri beyanında bulunması gerekiyor.

17 Mart 2015
Kira Geliri Beyanı İçin Son 8 Gün!

Yıllık 3 bin 300 liranın üzerinde ev kirası geliri olan mülk sahipleri 25 Mart tarihine kadar kira geliri beyanında bulunması gerekiyor.

Kira gelir vergisi ödemesi için daha öncesinde beyanname verilmesi gerekiyor. Beyannameyi istisna bedelinden yüksek gelir elde edenler veriyor.Vergi beyanı vergi dairesine gidilerek verilebildiği gibi, önceden hazırlanmış kira beyanname sistemi ile internet üzerinden de verilebiliyor.

2015 YILI KİRA GELİR VERGİSİ HESAPLAMA

Beyanname normal (adi) posta ile veya özel dağıtım şirketleri aracılığıyla gönderilirse, vergi dairesine ulaştığı tarihte, taahhütlü posta ile gönderilmiş ise zarfın üzerindeki postaya veriliş tarihinde verilmiş sayılıyor.

KİRA GELİRİ BEYANI İÇİN E-BEYANNAME NASIL HAZIRLANIR?

Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sisteminde ise kira beyannamesi elektronik ortamda onaylandığı anda beyanname veriliyor.Sisteme;İnternet Vergi Dairesi şifresi kullanılarak, (şifre yoksa, herhangi bir vergi dairesine kimlikle başvurularak ücretsiz olarak alınabilir.) veya kişiye özel hazırlanmış güvenlik soruları cevaplanarak giriş yapılabiliyor.

KONUT VE İŞYERİ KİRA GELİRİ NEDENİYLE KİMLER BEYANNAME VERECEK ?

Mükelleflerin, 1 Ocak 2014 - 31 Aralık 2014 dönemine ait beyana tabi gayrimenkul sermaye iradı gelirleri için 1 Mart - 25 Mart 2015 tarihleri arasında beyannamelerini vermeleri gerekiyor. Buna göre kira beyanları için son 9 gün bulunuyor.

KİRA GELİR VERGİSİ ÖDEMEYEBİLİRSİNİZ

Kira gelirlerini beyan etmeyenlere ödeyecekleri vergi tutarı kadar vergi ziyanı cezası kesiliyor. Ayrıca, konut kira gelirlerini zamanında ve doğru beyan etmeyen mükellefler, 2014 yılı için öngörülen 3 bin 300 lira tutarındaki istisnadan da yararlanamıyor.

KİRA GELİR VERGİSİ TÜM DETAYLARIHABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.