Kira Gelirini Gizleyen Ev Sahiplerine Şok!

10 Şubat 2015
PAYLAŞ
Kira Gelirini Gizleyen Ev Sahiplerine Şok!

Maliye, kira gelirini gizleyen ev sahiplerini bir bir tespit ediyor ve cezai yaptırım uyguluyor.

Maliye Bakanlığı, ev sahiplerinin peşine düştü. Yanlış beyan veren ya da gelirini saklayanları, çapraz sorgu yöntemi ile tespit ediyor.

Geçen yıl düşük kira geliri beyan eden veya herhangi bir bildirimde bulunmayan 367 bin 247 ev sahibi Maliye'nin radarına takıldı.

1 MİLYON 346 BİN

Gelir İdaresi Başkanlığı bu yıl Önceden Hazırlanmış Kira Beyanname Sistemi ile doldurulan Gayrimenkul Sermaye İradı (GMSİ) beyanname sayısının ise 1 milyon 346 bin olmasını planlıyor.

OTOMATİK VERGİLENDİRME

İdare tarafından bankadan gelen bilgiler doğrultusunda otomatik vergilendirme yapılmasına rağmen mükellef kendi beyanına göre de beyanname doldurabiliyor.

ELEKTRONİK ORTAMDA TESPİT

Vatan gazetesinde yer alan habere göre; 2015 yılında da kira gelirini eksik beyan edenlerin elektronik ortamda tespiti devam edecek.

VERGİ ÖDEMEYENE CEZA

Gelir İdaresi Başkanlığı belediyeler, elektrik dağıtım şirketleri, PTT, banka ve tapu müdürlüklerinden aldığı bilgiler doğrultusunda kiracı envanterini güncelleme uygulamasına devam edecek. 3 bin 300 liralık istisna tutarının üzerindeki kira gelirleri için vergi ödemeyene ceza gelecek.


"Kira Gelirini Gizleyen Ev Sahiplerine Şok!" haberine ait yorum yok

Yorum Yap