Kira Öder Gibi Ev Sahibi Olmak İstanbul Avrupa Yakası 2015

Yıllarca kirada oturanlar ev sahibi olabilmenin hayaliyle yanıp tutuşurlar. Peki, kira öder gibi ev sahibi nasıl olunur ? İşte yanıtı...

22 Nisan 2015
Kira Öder Gibi Ev Sahibi Olmak İstanbul Avrupa Yakası 2015

Yıllarca kirada oturanlar ev sahibi olabilmenin hayaliyle yanıp tutuşurlar. Peki, kira öder gibi ev sahibi nasıl olunur ? İşte yanıtı...

Kirada oturuyor ve ev almayı düşünüyorsanız mevcut koşullarda en kritik soru, kira öder gibi ev sahibi olup olamayacağınızdır. Ev almaya karar verdiğiniz zaman öncellikle, bir miktar peşinatınız olması gerektiğini hatırlatalım çünkü bankalar genel olarak evin satın alma değerinin yüzde 75’ine kadar kredi vermekteler. Ayrıca kredi alırken ödemeniz gereken “komisyon, dosya masrafı, sigorta” gibi ek masraflar da olacaktır.

KONUT KREDİSİ BAŞVURUSU İÇİN GEREKLİ BELGELER

Örneğin; 700 lira kira ödüyorsunuz ve bu miktarı konut kredisi olarak ödeyerek yani kira öder gibi ev sahibi olmak istiyorsunuz. 700 lira kira ödenen bir evin, kredi endekslerine göre ortalama değeri 187 bin lira olacaktır. Satın almayı planladığınız evin değerini de bu tutar olarak alırsak bankadan kullanabileceğiniz kredi miktarı 140 bin lira civarında olacaktır. (187.000 liranın yüzde 75 - 80’i). 47 bin lira peşinat ile 10 yılda ödenecek 140 bin liralık konut kredisini seçeneklerine "Konut Kredisi Kıyaslama Aracı" ile baktığımızda Yıllık Maliyet Oranı (masraf ve komisyonların dahil edildiği gerçek maliyet) en düşük olan tablo:

Aylık Ödeme: 1875 lira
Toplam Ödeme: 226 bin 651 lira olacaktır.

Diğer bir deyişle 10 yılda 86 bin 651 lira faiz ödemiş olacaksınız.

Krediyi almak için verdiğiniz peşinatın 10 yıllık süre içerisinde size getireceği mevduat faizinden feragat etmiş oluyorsunuz. Bir de aylık toplam olarak bütçenizden ev için çıkan rakam 700 liradan 1875 liraya çıkıyor.

KİMLER KONUT KREDİSİ KULLANAMAZ ? 

Bu noktada olumsuz görünen tabloyu daha dikkatli incelemek gerekirse :

- Aylık kiranız her yıl enflasyon oranında artarken, aylık kredi ödemeniz 10 yıl boyunca sabit kalacaktır.

- 10 yıl içinde kira için ödediğiniz toplam tutar bir yatırıma ve gayrimenkule dönüşmezken, kredi ödemeleriniz “gayrimenkul” olarak size geri dönecektir.

Önemli olan 10 yılın sonundaki kayıp-kazanç hesabını yapabilmek. Enflasyon oranını ortalama yüzde 8 olarak öngörülür ise aşağıdaki tablo oluşmaktadır:

Kira Öder Gibi Ev Sahibi Nasıl OLunur | Tablo

-

Kira Öder Gibi Ev Sahibi Olmak İstanbul Avrupa Yakası 2015

-

- Tabloya göre; 10 yıl sonunda, evi konut kredisi kullanarak satın almanın maliyeti 360 bin 735 liradır.

- Bu 10 yılı kirada geçirir iseniz barınmak için toplam harcayağınız rakam ise 179 bin 776 liradır.

- Aradaki 180 bin 958 liralık farka peşinat için ödediğiniz 47 bin liralık tutarın mevduat faiz kaybını da 42 bin 355 lira olarak ekleyelim.

- Ev satın almak 10 yılda toplam 223 bin 313 lira daha pahalıya gelmektedir.

KONUT KREDİSİ İLE İLGİLİ EN SON İSTATİSTİKLER

10 YILDA EVİNİZ DEĞERLENECEK

Ancak değerlendirme burada bitmiyor çünkü 10 yılın sonunda sahibi olacağınız ev belirli bir oranda değerlenecek. Enflasyon oranında bir artış gösterdiğini varsayacak olursak 187 bin liralık eviniz 10 yılın sonunda 414 bin 332 lira olacaktır. Eviniz 227 bin 666 lira daha değerli olacak. Konut kredisi ile faiz ödeyerek bu evi satın almanın maliyeti ise 223 bin 313 lira yani evin değer artışından daha düşük.

KONUT FİYATLARI EN ÇOK HANGİ ŞEHİRDE ARTTI ?

EV SATIN ALMAK DAHA KARLI

Bu hesaba göre ev satın alarak karlı çıkmanız söz konusu. Bu değerler birbirlerine yakın değerler gibi gözükse de evin değer artışının sadece enflasyondan değil, gelişen ve değişen ekonomik koşullardan ve evin bulunduğu konumun değerlenmesinden de etkilendiği unutulmamalıdır.

KİRA ÖDER GİBİ EV SAHİBİ YAPAN KONUT PROJELERİHABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


1 yorum

mustafa Aktaş

11 Aug 2017, 18:44

Biz öğretmen emeklisi aileyiz aynı zamanda özel çalışıyoruz .Ayda 2000 lira kira veriyoruz .Aynı şekilde kira öder gibi ev sahibi olmak istiyoruz.bu yıl sigorta ve vergi borcu ,banka kredisi ve çocuk özek okulunu ödüyoruz .iki yıl zarfında bitince daha çok miktar da ödeyebiliriz .artan fiyatlarla bize ev verecek bir inşaat var sa bize yardımcı olursanız seviniriz.Almak ve kiradan kurtulmak istiyoruz .teşekkürler


GÜNDEM HABERLERİ


Emlak Vergisi Rayiç Değerleri Belirlendi

Emlak Vergisi Rayiç Değerleri Belirlendi

2018 yılının Emlak Vergisi Rayiç değerleri tüm iller için yeniden belirlendi.

14 Temmuz 2017


Konut alımlarında net metrekareye dikkat edin uyarısı

Konut alımlarında net metrekareye dikkat edin uyarısı

ERA Gayrimenkul Türkiye Genel Müdürü Özhan Atalay, gayrimenkul satın alımlarında brüt ve net metreka

13 Temmuz 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat