Kira Sözleşmesi Nasıl Feshedilir?

09 Ocak 2015
PAYLAŞ
Kira Sözleşmesi Nasıl Feshedilir?

Kiracı ve mülk sahibi arasında yapılan kira sözleşmesi, yasal sürenin dışında nasıl feshedilir? İşte yanıtı...

Kiracı ve mülk sahibi, aralarında yaptıkları anlaşmaya istinaden kira sözleşmesi imzalıyor. Kira sözleşmesi, kiraya verenin bir şeyin kullanılmasını veya kullanmayla birlikte ondan yararlanılmasını kiracıya bırakmayı, kiracının da buna karşılık kararlaştırılan kira bedelini ödemeyi üstlendiği sözleşme olarak tanımlanıyor.

Sözleşme kapsamında, kira bedeline, kira ödeme tarihine, kira süresine ve kira artış oranlarına yer veriliyor.

BELİRSİZ SÜRELİ SÖZLEŞME

Yapılan kira kontratında açık veya örtülü biçimde bir süre belirlenmişse, kira sözleşmesi bu sürenin sonunda kendiliğinden sona eriyor. Ancak taraflar, bu durumda, açık bir anlaşma olmaksızın kira ilişkisini sürdürürlerse, kira sözleşmesi belirsiz süreli sözleşmeye dönüşüyor.

BİLDİRİM FESİH SÜRESİ İÇİN GEÇERLİ OLUR

Belirsiz süreli kira sözleşmelerinde taraflardan her biri, daha uzun bir fesih bildirim süresi veya başka bir fesih dönemi kararlaştırılmış olmadıkça, yasal fesih dönemlerine ve fesih bildirim sürelerine uyarak sözleşmeyi feshedebilir. Fesih dönemlerinin hesabında, kira sözleşmesinin başlangıç tarihi esas alınır. Sözleşmede veya kanunda belirtilen fesih dönemine veya bildirim süresine uyulmamışsa, bildirim bir sonraki fesih dönemi için geçerli olur.

3 AYLIK FESİH BİLDİRİM SÜRESİ

Taraflardan her biri, bir taşınmaza veya taşınır bir yapıya ilişkin kira sözleşmesini yerel adette belirlenen kira döneminin sonu için veya böyle bir adetin bulunmaması durumunda, altı aylık kira döneminin sonu için, üç aylık fesih bildirim süresine uyarak feshedebilir.


"Kira Sözleşmesi Nasıl Feshedilir?" haberine ait 1 yorum

yaren

02 Feb 2015, 18:30

ev sahibi keşke anlayışlı olsa da yukarıda yazılanlar gibi hemen çözülebilse... yararlı bilgiler teşekürler

Yorum Yap