Kiracı Evde İzinsiz Tadilat Yapabilir mi?

09 Şubat 2015
PAYLAŞ
Kiracı Evde İzinsiz Tadilat Yapabilir mi?

Kiracı evde tadilat yapabilir mi? Bu değişiklik için izin alması gerekir mi? Kiracı evde izinsiz tadilat yaparsa ne olur? İşte yanıtı...

Kira kontratı ile kiraya veren; bir taşınmazın kullanılmasını veya kullanmayla birlikte ondan yararlanılmasını kiracıya bırakmayı, kiracı da buna karşılık kararlaştırılan kira bedelini ödemek durumundadır.

KİRA KONTRATI NASIL YAPILIR?

Mül sahibi de kiralanan da, kira kontratının feshini gerektirmeyen ve kiracıdan katlanması beklenebilecek olan yenilik ve değişiklikler yapabiliyor.

KİRA KONTRATI NASIL FESHEDİLİR?

Bu yenilik ve değişikliklerin yapılması sırasında kiraya veren, kiracının menfaatlerini gözetmekle yükümlü oluyor. Kiracının, kira bedelinin indirilmesine ve zararının giderilmesine ilişkin hakları saklı kalıyor.

Peki, kiracı evde değişiklik yapabilir mi? Bu değişiklik için izin alması gerekir mi? Kiracı evde izinsiz tadilat yaparsa ne olur?

Yeni Kira Kanunu'nun 321'inci maddesine göre;

- Kiracı, kiraya verenin yazılı rızasıyla kiralananda yenilik ve değişiklikler yapabilir.

- Yenilik ve değişikliklere rıza gösteren kiraya veren, yazılı olarak kararlaştırılmış olmadıkça, kiralananın eski durumuyla geri verilmesini isteyemez.

- Kiracı, aksine yazılı bir anlaşma yoksa, kiraya verenin rızasıyla yaptığı yenilik ve değişiklikler sebebiyle kiralananda ortaya çıkan değer artışının karşılığını isteyemez.


"Kiracı Evde İzinsiz Tadilat Yapabilir mi?" haberine ait yorum yok

Yorum Yap