• Emlak Haberleri
  • Kiralar artınca ev sahipleri kiracıları çıkarmaya çalışıyor

Kiralar artınca ev sahipleri kiracıları çıkarmaya çalışıyor

Büyük şehirlerde kiralık konut piyasası oldukça hareketlendi.

26 June 2021
Kiralar artınca ev sahipleri kiracıları çıkarmaya çalışıyor Son 1 yıl içerisinde konut kiraları Türkiye genelinde yükseliş gösterirken İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa gibi büyük şehirlerde son dönemlerde artan kiralık konut talebi, kiralarda büyük artışlara neden oldu.

Büyük şehirlerdeki bazı ev sahiplerinin bu durumdan faydalanıp mevcut kira sözleşmesini sona erdirme ve yeni kiracılara yüksek seviyelerden evlerini kiralama isteklerinin olduğu belirtiliyor.

"İSİM YAZDIRIP SIRA BEKLİYORLAR"

Kiralık konut piyasası hakkında değerlendirmelerde bulunan Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği Başkanı Hakan Akdoğan, "Pandemi dönemi inşaat sektörünü de derinden etkiledi. Normalde yapılması gereken konut sayısının ancak yarısı yapılabildi. Ayrıca faizlerin yükselmesi hem konut arzını hem de konut satışlarını geriletti. Bunların yanı sıra normalleşmeyle evlilik sezonunun açılması, taşınmaların başlaması, kentsel dönüşümdeki hareketlilik kiralık fiyatlarını artırmaya devam ediyor. Örneğin İstanbul'da 1500 TL olan bir daire yeni kiracılara 2 bin 500 TL'lere kadar fiyatlara kiralanabiliyor. Öyle ki Şişli, Kadıköy, Bakırköy, Üsküdar gibi bazı ilçelerde kiracı olmak için vatandaşlar, emlakçılara isim yazdırıp haftalarca sıra bekliyorlar" ifadelerini kullandı.

"HAKLI BİR NEDEN OLMADIKÇA SÖZLEŞME FESHEDİLEMEZ"

Ev sahiplerinin kiracıların yükümlülüklerini yerine getirdiği sürece evlerinden çıkaramayacaklarını belirten TÜGEM Başkanı Akdoğan, "Taşınmaz satışında bile mevcut kira kontratı devam eder. Yeni şart istenemez. Yeni kontrat gerekmez. Mevcut kiracılarda ise kira kontratı bir yıllık bile olsa kira sözleşmesi otomatik olarak uzar. Haklı bir neden olmadıkça örneğin kira bedelleri o bölgede yükseldi diyerek kiracının tahliyesi talep edilemez" diye konuştu.

Gelecek dönem kira artış beklentilerini de dile getiren Akdoğan, "Bu kira artışlarının 3. çeyrekte üniversiteler açıldığı zaman daha da artacağını düşünüyoruz. Bu dönemde yatırımcılara tavsiyemiz ev alarak kiraya vermelerine yönelik" şeklinde konuştu.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum