Kiraların Ödenmeme Riski Ortadan Kalkıyor

06 Haziran 2014
PAYLAŞ
Kiraların Ödenmeme Riski Ortadan Kalkıyor

Ev sahiplerinin sıklıkla karşılaştığı sorunlardan biri olan 'kiraların ödenmeme riski' noterler sayesinde ortadan kalkıyor.

Türkiye Noterler Birliği'nin aldığı son kararla birlikte kira bedellerini kiracılarından temin etmekte zorluk çeken ev sahipleri artık kira sözleşmelerini noterler üzerinden yapabilecek. Ev sahiplerinin bu uygulamadan yararlanabilmesi için tasarı aşamasındaki bu kararın yasalaşması gerekiyor. Mortgage sistemi ile birlikte kiralık konutların değerlendirilmesinde yaşanan düşüşün ev sahiplerini olumsuz yönde etkilediği bugünlerde Türkiye Noterler Birliği'nin gündeme getirdiği bu uygulama ev sahiplerini biraz olsun rahat bir nefes aldıracak.

Türkiye Noterler Birliği Başkanı Yunus Tutar, 'kira sözleşmelerinin noterlerin üzerinden yapılması' için hükümet nezdinde girişimde bulunduklarını açıkladı. Fransa’daki uygulamalardan örnek veren Tutar, bu sistemde noterler aracılığıyla yapılan kira sözleşmelerinde anlaşmazlık halinde ilamlı takip yapıldığını, dolayısıyla ödenmeyen kira için anında icra işlemi başlatılabildiğini söyledi.


"Kiraların Ödenmeme Riski Ortadan Kalkıyor" haberine ait yorum yok

Yorum Yap