Kiralık evler açık artırmaya çıktı!

Kiralık konuta artan talep sonrasında bazı emlakçılar açık artırma usulünü uygulamaya başladı.

07 October 2021
Kiralık evler açık artırmaya çıktı! Son aylarda Türkiye genelinde üniversitelerin yeniden açılması, kentsel dönüşüm faaliyetleri, evliliklerin artması gibi etkenlerle kiralık konuta büyük talep oldu. Kiralık konutlarda talebin karşılanması amacıyla emlakçıların açık artırmaya yöneldiği belirtildi.

Dünya'da yer alan habere göre, müteahhitlerin yeni konut geliştirmeden ziyade mevcut projelerini bitirmeye odaklanmaları ve son 2 seneden bu güne insanların yer değiştirmemesinden dolayı kiralık konut arzının sınırlı kaldığını belirten Gayrimenkul Pazarlama ve Satış Profesyonelleri Derneği (GAPAS) Başkanı İsmail Özcan, "Talebin artması ve arzda kısıtlama olması nedeniyle emlakçılar sahip olduğu portföyler için farklı yöntemler geliştirdi. Bunlardan biri de açık artırma. Eldeki konutu en iyi rakama vermek önemli olduğu için talep ileten kişiler listeye alınıyor. Daha sonra örneğin başlangıç fiyatı 3 bin TL ise kişiler sırasıyla aranıp 3 bin 200 TL teklif alınınca bir sonraki kiracı adayı aranıp, 'Siz ne kadar veriyorsunuz?' denilip 4 bin TL'ye kadar çıkarmak için açık artırma usulü yöntem kullanılıyor. Arzın kısıtlı olmasının piyasaya getirdiği bir durum" ifadelerini kullandı.

"ESENYURT BÖLGESİNDE SIKÇA YAPILIYOR"

Pandemi döneminde Bahçeşehir bölgesine yoğun bir talep oluştuğuna dikkat çeken İstanbul Bahçeşehir Capital Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Ertap Erbay, "Elimizde 50 tane satılık 50 tane de kiralık listesi oluştu. Fiyatlar ise yüzde 300 oranında arttı. 4 bin TL'ye kiraya verilen bir evin kirası 15 bin TL'ye çıktı. Ev sahiplerinin istekleri fazlasıyla arttı. Örneğin, '10 bin liralık dairesi için 11 bin TL vereni kenarda tut, 12 bin TL vereni bulmaya çalış' diyenler oluyor" şeklinde konuştu. Erbay, özellikle yabancı yatırımcıların ilgi gösterdiği Esenyurt bölgesinde bu tarz açık artırma yönteminin sıklıkla tercih edildiğini aktardı.

"EN YÜKSEK FİYATI VEREN KİRALIYOR"

Açık artırma ile kiralama modeli üzerine konuşan Hakan Erilkun Danışmanlık Hizmetleri Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Erilkun, "İstanbul'da yüzde 51 oranında artan konut kiralarından ötürü emlak firmaları aynı anda birden fazla müşteri grubuna servis vererek adeta 'serviste açık artırma' yoluna gitmek zorunda kalıyor. Bir eve birden fazla talep olunca, eve en yüksek fiyat veren evi kiralıyor" ifadelerini kullandı.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Konut piyasası üçlü kıskaçta

Konut piyasası üçlü kıskaçta

Faizdeki rekor artış ve erişimin zorlaşması ile konut kredisi stoku erimeye başladı. Konut satışları

29 November 2023


Konut satışları düştü, arsalar rekor kırdı!

Konut satışları düştü, arsalar rekor kırdı!

Konut ve otomobil fiyatlarının rekor seviyelerde arttığı dönemde arsa, tarla ve ticari gayrimenkul s

29 November 2023


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum