Kirayı Elden Almanın Cezası Var mı?

16 Ocak 2015
PAYLAŞ
Kirayı Elden Almanın Cezası Var mı?

Kirayı elden alma usulüyle tahsilat yapan ev sahibine ceza var mı? Bu yazıda 'kirayı elden almanın cezası var mı' sorusunu yanıtlıyoruz.

Maliye tarafından yapılan düzenlemelerle kira geliri 500 lira ve daha fazla ise 1 Kasım 2008’den itibaren bankacılık kanalı üstünden ödenmesi zorunlu hale getiriliyor. Yani kira bedeliniz 500 lira ve üzeriyse kirayı elden alma durumuna cezai işlem uygulanuyor.

KİRAYI ELDEN ALMANIN CEZASI NE ?

Aylık tutarı 500 lira ve daha fazla olan konut kiraları ile tutarı ne olursa olsun işyeri kiralarının bankacılık kanalı üstünden ödenmesi gerekiyor. Bankaya yatırılması gereken, bankaya yatırılmayıp elden ödenmesi durumunda cezai işlem uygulanıyor. 500 lira ve üstündeki konut kira bedeli ödemelerinin elden ödendiğinin tespiti durumunda, mal sahibine 250 liradan az olmamak üzere kira bedelinin ‘yüzde 5’i oranında özel usulsüzlük cezası kesiliyor.

KİRAYI ELDEN ALAN İŞ YERLERİNE DAHA YÜKSEK CEZA

İşyeri kiralarının ise bankaya yatırılmayıp elden ödenmesi halinde, hem kiracıya hem de mülk sahibine özel usulsüzlük cezası kesilmesi gerekiyor. Kesilecek cezanın en az tutarı, kiracının defter tutma durumuna göre, 250 lira ile 1000 lira arasında değişebiliyor.


"Kirayı Elden Almanın Cezası Var mı?" haberine ait yorum yok

Yorum Yap