Klima Out Radyatör İn!

Karya Isı Teknolojileri Genel Müdürü Deniz Küçük, orta vadede ısıtma ihtiyacının büyük bir bölümünün radyatör ile sağlanacağını söyledi. Deniz Küçük, özellikle

30 Ekim 2015
Klima Out Radyatör İn!

Karya Isı Teknolojileri Genel Müdürü Deniz Küçük, orta vadede ısıtma ihtiyacının büyük bir bölümünün radyatör ile sağlanacağını söyledi. Deniz Küçük, özellikle tasarruflu ısı pompalarının öne çıkacağını vurguladı...

Karya Isı Teknolojileri Genel Müdürü Deniz Küçük, uzun vadede ısıtma ihtiyaçlarının büyük bir bölümünün radyatör ile sağlanacağını söyledi. Yatırım maliyetleri şu an yüksek fakat çok daha tararruflu olan ısı pompalarının öne çıkacağına dikkat çeken Deniz Küçük, radyatörlerin yerden ya da havadan ısıtmalı ısıtıcılara göre daha sağlıklı ve bakımının daha kolay olduğunu ifade etti.

KARYA

Firmanızın son dönemlerdeki faaliyetleri ve odaklandığı projelerden bahseder misiniz?
Firmamız yurtdışı ve yurtiçinde mevcut müşterileri ile yeni ürün geliştirerek satışlarını arttırmayı hedeflemektedir. Yeni ürün yaratmak için önümüzdeki dönemde yapılacak makine yatırımı ile, daha geniş bir pazara hitap edilebilecektir.

Sektöre sunduğunuz ürün gruplarınızdan, üretim tesisi ve hacminizden kısaca söz eder misiniz?
Firmamız çelik profilden dizayn radyatör üretmektedir. İstenilen ısıl güce göre, müşterinin istediği her renkte ürünü, Türkiye’de kendi alanındaki en modern tesislerde üretmekteyiz. Kaynak hatlarımız sektörün lider kuruluşu İtalyan Leas firmasından tedarik edilmiştir. Aylık 5000 adet dizayn radyatör üretme kapasitemiz bulunmaktadır.

Firmanız 2015’i nasıl geçiriyor ve 2016’ı hedefleriniz neler?
2015 yılı çok iyi geçiyor. Satışlar artarken, bizler de yeni pazarlar yaratarak 2016’da çok daha fazla müşteri yaratıp, ürünlerimizin birçok evi ısıtmasını istiyoruz.

Çevre duyarlılığı ve sürdürülebilirlik konularındaki çalışmalarınızı kısaca anlatır mısınız?
Fabrikamızın boyahanesinde çevreye çok duyarlı Zircobond teknolojisi kullanılmaktadır. Bu da konvansiyonel boyahane kimyasallarından çok daha yeşil ve çevreye duyarlıdır. Önümüzdeki dönemde Tema Vakfı ile bir çalışmamız olacak ve alınan her ürün için bizler müşteri adına bir fidan dikilecektir.

Kentsel dönüşümün sektöre ve firmanıza olan etkileri nedir? Isıtma sektörü bundan nasıl etkileniyor?
Genel itibariyle yenileme pazarının bizler için çok olumlu yanları vardır. Öncelikle yenileme pazarında estetik ve kalite daha ön planda olduğu için, radyatörlerini daha özenle seçmek istiyorlar. Bu hem kentsel dönüşümde, hem de renovasyon tarafında bu şekilde ilerliyor. İnsanların gelir seviyesinin artması da dekorasyon bütçelerinin daha da artmasına olanak veriyor ve mimarlar/müteahhitler göze hitap edecek daha farklı dekoratif ürünler tercih ediyorlar. Bu bizim Türkiye'deki ana pazarlarımızdan birisidir. Hem kentsel dönüşüm, hem de evde yapılan radyatör değişimlerinde ilk akla gelen firmalardan birisi oluyoruz.

Özellikle son dönemlerdeki konut projelerinde dış mimari ön plana çıkıyor. Peki bu projelerde iç dekorasyona ne kadar önem veriliyor?
İç dekorasyona müteahhin bütçesi karar veriyor. Türkiye'de alışılmış dekoratif ürün alüminyum radyatör olduğu için, farklı bir ürün kullanılacağı zaman o yönde karar veriliyordu. Karya bu talebe yanıt verebilecek ürünler ürettiği için, mimar/müteahhitler ile görüşmelerimizde eğer bütçe sıkıntısı yoksa, ürünlerimize çoğu zaman pozitif dönüş alıyoruz.

Isıtma sistemlerindeki tercihleri yatırımcı ve tüketici açısından değerlendirebilir misiniz? Trendler ne yönde gelişiyor?
Isıtma sistemlerinde daha verimli, daha dayanıklı ve iyi servis veren firmalar tercih ediliyor. Uzun vadede daha iyi geri dönüş alınabilecek bir ürün için insanlar daha fazla yatırım yapıyorlar. Özellikle kombiler için yatırım maliyetleri markadan bağımsız olarak çok çok farklılık göstermemektedir. Orta vadede, yatırım maliyetleri şu an için yüksek fakat çok daha tasarruflu olan ısı pompalarının öne çıkacağını düşünüyorum.

KLİMADAN DAHA SAĞLIKLI
Uzun vadede, ısıtma ihtiyaçlarının büyük bir bölümü radyatör ile sağlanacaktır; çünkü daha yerden ısıtma ve havadan-havaya( klima tarzı) ısıtmalara göre daha sağlıklı ve kolay bakımı sağlanan sistemlerdir. Bu açıdan bakıldığında, hem kalite hem de estetik açıdan Karya dizayn radyatörleri pazarda kendine ciddi bir yer edinecektir.

HABER: Şengül KIRMIZITAŞHABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Bağcılar Şehir Parkı’nın yüzde 95’i tamamlandı

Bağcılar Şehir Parkı’nın yüzde 95’i tamamlandı

2 yıl önce yapım çalışmaları başlayan Bağcılar Şehir Parkı projesinin yüzde 95’i hazır.

16 Ekim 2017


Çin gökdelen inşaatında Amerika’yı geride bıraktı

Çin gökdelen inşaatında Amerika’yı geride bıraktı

Yıllarca gökdelen sayısı ile şampiyonluğu elinde tutan New York’u son 9 yılda inşa edilen gökdelenle

16 Ekim 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.