Kocaeli Derince Limanı İmar Planına Durdurma Kararı

Kocaeli Derince'deki en yeni konut projeleri hakkında ve emlak sektöründeki son gelişmelere dair haberleri incelemek için tıklayınız.

17 Mart 2016
Kocaeli Derince Limanı İmar Planına Durdurma Kararı

543 milyon dolara 39 yıllığına özelleştirilen Kocaeli Derince Limanı'nın imar planına durdurma kararı verildi...

Danıştay 6. Dairesi, Kocaeli Derince Limanı imar planı değişikliklerine oybirliğiyle yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Liman-İş Sendikası, Derince Liman alanı, TCDD alanı, park alanı, otopark ve yol fonksiyonlarını belirleyen imar planı değişikliklerine ilişkin Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK) kararının yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle dava açmıştı.

Danıştay 6. Dairesi'nin 27 Ocak 2016 tarihli kararında, "ÖYK kararında ulaşım sistemi açısından şehircilik ilkelerine, planlama esaslarına ve kamu yararına uygunluk bulunmamaktadır. Karara karşı itiraz yolunun kapalı olduğu bildirildi." denildi.

İstanbul ve Bursa'ya yakınlığıyla Türkiye'nin en önemli ihracat ve ithalat merkezlerinden olan Kocaeli Derince Limanı Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından imar planı değişikliğinden sonra 2014 yılında ihaleye çıkarılmıştı.

39 yıl süreyle işletme hakkı verilmesi yöntemiyle ihale edilen Derince Limanı'nı 543 milyon dolar teklifle Safi Katı Yakıt Sanayi ve Ticaret AŞ, kazanmıştı.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.