• Diğer Haberler
  • Kocaeli Tramvay Hattı Akçaray’da Vagon Alımları Başladı!

Kocaeli Tramvay Hattı Akçaray’da Vagon Alımları Başladı!

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, maliyeti 19 Milyon 740 Bin Euro’yu bulan tramvay hattı Akçaray için alınacak 12 adet tramvay alımı ihalesinde imzaları attı

05 Ekim 2015
Kocaeli Tramvay Hattı Akçaray’da Vagon Alımları Başladı!

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, maliyeti 19 Milyon 740 Bin Euro’yu bulan tramvay hattı Akçaray için alınacak 12 adet tramvay alımı ihalesinde imzaları attı…

Büyükşehir Belediyesinin şehir içi ulaşımda yenilik ve kolaylık sağlamak amacıyla ihaleye açtığı Akçaray projesini kazanan girişimci firma ile imzalar atıldı. Bu adımla şehir içi ulaşım adına önemli bir katkı sağlandığı ifade edilen projede, 12 tramvay aracının alım törenine Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Büyük Şehir Belediyesi Genel Sekreteri Tahir Büyükakın ve girişimci firmanın yönetim kurulu Başkan Yardımcısı Fatma Durmaz Yılbirlik, basın mensupları ile projede görev alan personeller katıldı. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ile yüklenici firmanın Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Fatma Durmaz Yılbirlik arasında gerçekleşen imza töreniyle birlikte Kocaeli bilgilendirme noktası “KABİN” de hizmete açıldı.

İmza töreninde ilk olarak Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Tahir Büyük Akın Akçaray projesi hakkında açıklamalarda bulundu. Tramvayı kente kazandırmak adına adım adım ilerledikleri kaydeden Büyükakın, “114 milyon bedelli inşaat ihalemizi gerçekleştirdik. 66 milyon lira da araçlar için yatırım yapmış olacağız. 7 Ağustos 2015 tarihinde yer teslimini yaptık. İnşallah 6 Şubat 2017 tarihinde tramvayımız hizmet vermeye başlayacak. Şimdi şantiye alanı kurmaya başlıyoruz. İnşaat için sondaj çalışmaları da başladı. Yüklenici firma güzergah ve alt yapı projelerini bizlere sunacak. Alt yapı çalışmalarına da Kasım ayında başlayacağız. Şubat ayında ise ray montajlarına başlayacağız. Önümüzdeki hafta tramvay araçlarının kontrol merkezleri ve ofislerinin yer alacağı 30 bin metrekarelik depo alanının inşaatı başlayacak” dedi.

Bu projeyle beraber kente yapılması düşünülen metro hattı için bu süreci hazırlık evresi olarak değerlendiren Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu bu projenin Kocaeli içi raylı sistem ulaşım hizmetlerinde bir başlangıç olduğunu kaydetti. Tramvay adımından sonra İstanbul’a ve çevreye entegre olması planlanan metro planının hazırlarını yaptıklarını söyleyen Karaosmanoğlu “Gelişmiş kentlerde olduğu gibi raylı sisteme geçmek gerçekten çok önemli. Dediğimiz gibi tramvay, metro için attığımız ilk adımdır” değerlendirmesine bulundu.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi projenin zamanından önce bitmesi için tüm imkanlarını seferber etti. Akçaray’ın güzergah dizilimi ise yolcu talebi ve mevcut ulaşım sistemleriyle bağlantısı sağlanarak belirlenecek bununla beraber inşaat maliyetinin ele alınmasıyla tramvay, Otogar-Sekapark arasında mekik dokuyacak. Güzergahta “Otogar-Yahya Kaptan, Kaymakamlık-N. Kemal Lisesi-Doğu Kışla, Valilik, Fuar, Yeni Cuma-Fevziye Camii-Gar-Sekapark” durakları yer alacak. Proje süresinin sekteye uğramaması halinde 2017 yılı içerisinde tramvay yolcularını taşımaya başlayacak. Güzergahın adı ise Kocaelililerin internet üzerinden yaptıkları oylama ile belirlenmişti, o sonuca göre Kocaelili vatandaşlar bu projeye Akçaray ismini layık görmüşlerdi.

Bursalı yüklenici firma tarafında üretimi sağlanacak tramvay araçlarının uzunluğu 32 metre, genişliği 2,65 metre ve yüksekliği ise 3,30 metre olarak belirlendi. Her iki yöne doğru makinist odası bulunan tramvaylarda maksimum hız 70 kilometre, ortalama hız ise yer yer 20 kilometre olacak. Sefer sıklığının ise 6 dakika olduğu ifade edilen tramvaylarla günde 16 bin yolcunun taşıması hedefleniyor. Tramvayların hareket kabiliyetlerin yüksek olması noktasında 5 vagondan oluşacak. 300 yolcuyu aynı anda taşıyabilecek tramvayın 4 çiftli ve 2 tekli kapısı bulunacak. İhaleyi kazanan yüklenici firma 12. ayda 1 araç, 14’üncü ayda 2 araç, 15’inci ayda 3 araç, 16’ıncı ayda 3 araç ve 17’inci ayda 3 araç olmak üzere toplamda 12 adet tramvayı Kocaeli Belediyesine teslim edecek.

İmza törenin ardından Sekapark’a kurulan Kocaeli Bilgilendirme Noktası “K@BİN’in” açılışı da yapıldı. Sözleşmeler imzalandıktan sonra Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Büyükşehir Genel Sekreteri Tahir Büyükakın ve girişimci firmanın yönetim kurulu Başkan Yardımcısı Fatma Durmaz Yılbirlik ile tüm katılımcılar K@BİN’i gezdi. K@BİN içerisinde Kocaeli’nin değişik yerlerinden fotoğraflanmış kareler, trafik simülasyonları, çocuk oyunları gibi birçok interaktif uygulama Kocaelili ziyaretçilerini bekliyor. İHAHABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


İzmir Bayraklı Şehir Hastanesi 2019’da açılacak

İzmir Bayraklı Şehir Hastanesi 2019’da açılacak

Toplam 2 bin 60 yatak kapasitesine sahip olan Bayraklı Şehir Hastanesi’nin 2019 yılında hizmete açıl

12 Ocak 2018


Kanal Riva projesinin imzaları atıldı

Kanal Riva projesinin imzaları atıldı

İmzaları da atılan Kanal Riva projesiyle ilgili Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, projenin B

12 Ocak 2018


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum