Kocaeli Yeni Ulaşım Yatırımlarıyla İhya Olacak

05 Şubat 2016
PAYLAŞ
Kocaeli Yeni Ulaşım Yatırımlarıyla İhya Olacak

Yapım çalışmaları devam eden dev projeler Kocaeli'ni ulaşım üssüne çeviriyor...

Türkiye'nin sanayi kenti Kocaeli, mega projelerle ulaşım üssü hale geliyor. Kocaeli sahip olduğu 35 liman ile Türkiye gemi trafiğinin 4’de 1’ini karşılıyor. Bunun yanı sıra ise 2023 yılına kadar Gebze ve İstanbul’a ulaşan 4 adet demiryolu hattı ve 1 hızlı tren bağlantısının tamamlanması hedefleniyor. Yapım çalışmaları devam eden Kuzey Marmara ve Batı Karadeniz Otoyolu, Körfez Geçişi ve Gebze Orhangazi Otoyolu projelerinin de tamamlanmasıyla bölge ulaşım üssü olacak.

Bölgenin en önemli projesi ise İstanbul İzmir arasındaki süreyi 3 saate düşürecek olan İstanbul İzmir Otoyolu projenin İzmit Körfez Geçiş Köprüsü kısmı olarak karşımıza çıkıyor. Tamamlandığında dünyanın dördüncü en uzun açıklıklı asma köprüsünde olacak olan İzmit Körfez Geçiş Köprüsü, körfez geçiş süresini 6 dakikaya düşürecek. Çalışmaların hızla sürdüğü projenin Nisan 2016'da açılması planlanıyor.

Tüm bu ulaşım projeleriyle bölgeyi değerlendiren Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Murat Özdağ, "Bu ulaşım ağlarının entegrasyonuyla birlikte bölge hızlı bir büyüme yakaladı. Kartepe bölgesinde bulunan Köseköy Türkiye’nin en büyük lojistik merkezi olacak ve yük taşıma kapasitesi 600 bin tondan 1.5 milyon tona ulaşacak. Kocaeli'nin lojistik sektörünün 2023 yılında dünya standartlarında hizmet veren ve gelişim potansiyeli yüksek bir konumda olacağına inanıyoruz” dedi.


"Kocaeli Yeni Ulaşım Yatırımlarıyla İhya Olacak" haberine ait yorum yok

Yorum Yap