Kolin İnşaat 2.3 Milyar Dolarlık Dev İhaleyi Kazandı

09 Temmuz 2015
PAYLAŞ
Kolin İnşaat 2.3 Milyar Dolarlık Dev İhaleyi Kazandı

Türk inşaat sektörünün lokomotif şirketi Kolin İnşaat, Mekke'de inşa edilecek olan metronun ihalesini 2.3 milyar dolarlık teklifle kazandı.

İstanbul'un 3'üncü havalimanı projesinin üretici ortaklarından olan Kolin İnşaat, başarılarına yurt dışında da devam ediyor. Kolin İnşaat, büyük bir başarıya imza atarak Mekke'ye yapılacak olan metro hattının ihalesini kazanan ortaklık içerisinde yer almayı başardı. Kolin İnşaat'ın Mekke metro projesindeki ortakları ise İspanyol Isolux Corsan ve Suudi inşaat şirketi Haif Company oldu.

2 HATTI İNŞA EDECEK

Kolin İnşaat, Mekke metro projesinin 2 hattını inşa edecek.

İspanyol Isolux Corsan şirketinin resmi web adresinden yapılan duyuruya göre, Mekke metro projesinin 2 hattı Türk inşaat şirketi Kolin ve Suudi Arabistanlı Haif Company ortaklığıyla inşa edilecek.

İMZALAR ATILACAK

Ortak olan 3 inşaat şirketinin Mekke metro projesinin sözleşmesini bir kaç gün ay içerisinde imzalayacağı da açıklanan bilgiler arasında...

2019 YILINDA HİZMETE AÇILACAK

Proje, Mekke metrosunun B ve C adındaki yeni hatların inşaatını kapsıyor. Metronun B hatı 11 kilometre 900 metre uzunluğunda olacak ve hat üzerine 3 istasyon inşa edilecek. 13 kilometrelik C hattına ise 6 adet metro istasyonu yapılacak. Ortaklık, hat üzerindeki mevcut yapıların yıkımından, elektrik, su, doğalgaz gibi enerji giderlerinden ve yol aktarımların sorumlu olacak.

2016 yılında başlanacak olan inşaat çalışmasının 2019 yılında tamamlanması planlanıyor. Mekke metro projesinin tasarım ve geliştime işlerinin ihalesini ise Malezyalı Prasarana Group 2.4 milyon euroluk teklifle kazandı.

Fortune Türkiye dergisinde yer alan habere göre; Suudi Arabistan ülkesinin başkenti olan Riyad şehirinde 23 milyar dolar yatırımla 6 hatlı metro, Cidde şehrinde ise 9.3 milyar dolarlık yatırımla metro hattı inşa ediliyor.


"Kolin İnşaat 2.3 Milyar Dolarlık Dev İhaleyi Kazandı" haberine ait yorum yok

Yorum Yap