Konut Alacaklara Müteahhitlerden Uyarı!

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu, konut alacak vatandaşları sadece kampanyaları değil, firmayı da araştırmaları konusunda uyardı.

20 Kasım 2014
Konut Alacaklara Müteahhitlerden Uyarı!

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu, konut alacak vatandaşları sadece kampanyaları değil, firmayı da araştırmaları konusunda uyardı.

İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON), ev alacak vatandaşlara, “Gayrimenkul satın alınırken, uzun vade, cazip fiyat ve kampanyaların yanı sıra, projeyi yapan firmanın iyi araştırılması gerekir” uyarısı yaptı.

İMKON, ülkede son zamanlarda, maketten veya inşaatı devam eden projeler üzerinden, uzun vadeli satışlar yapıldığını ve bu satışlarda, halkın dikkat etmesi gereken önemli hususların olduğunu belirtti.

''HUKUKEN GEÇERLİLİĞİ YOK''

Gayrimenkul satın alınırken, uzun vade, cazip fiyat ve kampanyaların yanı sıra, projeyi yapan firmanın iyi araştırılması gerektiği vurgulanan açıklamada, “Satış vaadi sözleşmesinin içeriği, yapılacak işin teknik şartnamesi, yüklenici firmanın geçmişi, gayrimenkulün yapılacağı arsanın üzerindeki ipotek, borç ve imar durumu konularında, nitelikli bilgiler alınmalıdır. Gayrimenkul alım-satımı, tapu sicil memurun önünde imzalanarak gerçekleştirilmelidir. Satış vaadi sözleşmesi, tapuya şerh edilmemişse, bunun hukuken hiçbir geçerliliği yoktur” denildi.

MÜTEAHHİTLİK HİZMET YASASI YASALLAŞMASI

Açıklamada, Müteahhitlik Yasasının olmayışından dolayı sektörde büyük bir boşluk olduğu, bu boşluktan dolayı kimi sözde müteahhitlerin bazen bir evi, birden fazla kişiye satabildiği vurgulandı. İşini iyi yapan ile yapmayanların kanun çerçevesinde bir birinden ayrılması gerektiğine işaret eden İMKO, “Bu gerekçelerden dolayı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının üzerinde çalıştığı 'Müteahhitlik Hizmet Yasası’nın, çok geçmeden, TBMM gündemine getirilerek yasalaşmasının, sektördeki dürüst meslektaşımızın ve vatandaşımız hukukunun korunması açısından, büyük zaruret görüyoruz” ifadelerine yer verdi.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Beyanname Vermeme Cezası 2016

Beyanname Vermeme Cezası 2016

Beyanname vermeme cezası 2016 ne kadar sorusunun yanıtı haberimizde görebilirsiniz...

11 Nisan 2016


Yeni Borçlar Kanunu Kira Artış Oranı

Yeni Borçlar Kanunu Kira Artış Oranı

Yeni Borçlar Kanunu ile kira artışı oranı yeniden düzenlendi. İşte Yeni Borçlar Kanunu kira artışı h

06 Nisan 2016


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

  • Dumankaya inşaat
  • Babacan Yapı
  • Eroğlu Gayrimenkul
  • Başarır inşaat
  • Ege Yapı
  • Mesa Mesken
  • Ağaoğlu inşaat