Konut alımlarında net metrekareye dikkat edin uyarısı

ERA Gayrimenkul Türkiye Genel Müdürü Özhan Atalay, gayrimenkul satın alımlarında brüt ve net metrekare fiyat hesabıyla ilgili ortaya çıkan karışıklığı gidermeye çalıştı.

13 Temmuz 2017
Konut alımlarında net metrekareye dikkat edin uyarısı ERA Gayrimenkul Türkiye Genel Müdürü Özhan Atalay, gayrimenkul satın alımlarında brüt ve net metrekare fiyat hesabıyla ilgili ortaya çıkan karışıklığı gidermeye çalıştı.

ERA Gayrimenkul Türkiye Genel Müdürü Özhan Atalay, gayrimenkul alıcılarının metrekare hesabı nedeniyle bazı durumlarda mağdur olduğunu belirterek brüt ve net metrekare hesabının ortaya çıkardığı kafa karışıklığını gidermeye çalıştı. Atalay, ''60 metrekarelik bir gayrimenkul aldığını düşünen bir kişi kullanılabilir alan olarak 100 metrekarelik bir alanla karşılaşabiliyor. Hatta duvardan duvara ölçüm yapıldığı zaman kullanılabilir alan 90 metrekareye kadar düşebiliyor.'' şeklinde konuştu.

Özhan Atalay, brüt metrekare hesabı yapılırken kullanımda olmayan alanların toplam alana eklendiğini hatırlatarak ''Brüt alanda; alınan alanın dıştan dışa ölçüsü, asansör ve merpen boşlukları, kömürlük, garaj, koridorlar, bina girişi, kapalı otopark, sosyal tesisler hepsi hesaplamaya dahil ediliyor. Müteahhitin yapmış olduğu inşaat alanı dairelere paylaştırıldığında brüt metrekare ortaya çıkıyor'' ifadelerini kullandı.

NET METREKARE NEDİR?

Net metrekare hesaplamasını da açıklayan Özhan Atalay, ''faydalı alan'' şeklinde bilinen net metrekarede dairenin kullanılabilir alanını kapladığını ifade etti. Öte yandan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan Yeni İmar Yönetmeliği'nin Yer Alan Net Alan Hesabına ilişkin düzenlemesine göre net alan; bağımsız bölüm, bölüm içerisindeki kapalı olup duvarlar arasında kalan bölüm olarak belirtiliyor. Yeni İmar Yönetmeliği'ne göre bu alana kapı ve pencere eşikleri, sıva payları, kolonlar, asansör ve galeri boşlukları otopark, sığınak, odunluk, kömürlük, hidrofor ve arıtma tesisi alanı, su ve yakıt deposu ve kazan dairesi dahil edilmez maddeleri de bulunuyor.

Yeni İmar Yönetmeliği'nde yer alan bu düzenlemenin bazı firmalar tarafından ihlal edildiğinin altını çizen ERA Gayrimenkul Türkiye Genel Müdürü Özhan Atalay, mevcut yönetmeliğin denetim konusunda yetersiz olduğunu ve müteahhitlere yaptırım konusunda eksiklikler olduğunu belirtti.

''METREKARE HESABI YAPACAK BİR KURUM YOK''

Metrekare hesabının konut satın alımlarında önemli bir detay olduğunu hatırlatan Özhan Atalay, Türkiye'de metrekare ölçümünün teyit edilecek bir kurumun olmadığını hatırlattı. İçerisinde bulunduğumuz ihmaller zincirinde metrekare ölçümünün teyidine mutlaka ihtiyaç duyulduğunu vurgulayan Atalay, ''Tapu kayıtlarında bile bağımsız bölümünüzün brüt veya net metrekaresinin yazmadığını ve vatandaşın tamamen söylenen rakamlara itibar etmek durumunda.'' ifadelerini kullandı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın bu durum için yeni standartlar getirmesi gerektiğini belirten Atalay, bu konuya ilişkin çözüm önerisi de sundu. Atalay, '' Ruhsat aşamasında her bağımsız bölümün metrekaresinin müteahhit tarafından belirlenerek tapuya kaydettirilmesi, bu hesapların doğruluğunun akredite edilmiş bağımsız denetim kuruluşları tarafından denetlenmesi, ayrıca satın alma davranışı gösteren tüketicinin de tapu dairelerinde veya akredite kuruluşlarda aydınlatılması konusunun ülkemizin önemli ihtiyaçlarından bir tanesi olduğunu vurguluyor.'' dedi.

PROFESYONEL BİR DANIŞMAN SEÇİN ÖNERİSİ

Gayrimenkul satın alımlarında herhangi bir sorun yaşamamak adına profesyonel ve markalı bir danışman ile çalışılması gerektiğini vurgulayan Özhan Atalay, böylelikle hatasız seçimi yapmanın mümkün olacağını söyledi.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


DASK Nedir? Yaptırmak Zorunlu Mudur?

DASK Nedir? Yaptırmak Zorunlu Mudur?

Dünyada her yıl yüz binlerce insanı etkileyen Depreme karşı alınmış en önemli tedbirlerden biri olan

11 Haziran 2018


Binalarda su yalıtımı zorunlu mu?

Binalarda su yalıtımı zorunlu mu?

Binalarda Su Yalıtımı Yönetmeliği yürürlüğe girdi. Peki, binalarda su yalıtımı zorunlu mu? Detaylar

02 Haziran 2018


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum