Konut Alırken En Çok Nelere Dikkat Ediyoruz?

02 Mart 2015
PAYLAŞ
Konut Alırken En Çok Nelere Dikkat Ediyoruz?

Yapılan araştırmalara göre, vatandaşlar konut alımı sürecinde artık daha bilinçli hareket ediyor. Peki, tüketici konut tercihinde en çok nelere dikkat ediyor?

Düzenleyen: Tugay TOPÇU / Yeniemlak.com

Konut tercihinde gelir düzeyine göre; konfor, ulaşım, güvenlik ve depreme dayanıklılık faktörü dikkate alınıyor.

Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER), her yıl vatandaşların konut alımlarında yaptıkları tercihleri inceleme altına alıyor. Son yıllardaki TOKİ ve özel sektördeki konut satışı artışlarını dikkate alan GYODER, araştırmalarını daha geniş tabana yayıyor.

GYODER’in Gayrimenkul Sektörü ve İstanbul Konut Piyasası Saha Araştırma Raporu’na göre konut alırken vatandaşların özellikle dikkat ettikleri hususlar, gelir düzeyine göre; konfor, ulaşım, güvenlik, yeşil alan, mimari, sosyal çevre, depreme dayanıklılık, otopark, fiyat, sosyal tesisler olarak sıralanıyor.

EN ÖNEMLİ HUSUS 'DEPREME DAYANIKLILIK'

Vatandaş ‘yapı’ ömrü ve ‘aidat’ tercihini de göz önüne almayı ihmal etmiyor. Araştırmalara göre konut tercihlerinde ‘depreme dayanıklılık’ da yine vatandaşlar için en önemli unsurlar arasında yer alıyor.

VİLLA TERCİH EDENLER YEŞİL ALANA BAKIYOR

Araştırmalara göre, yüksek gelire sahip olanlar, konut alımında en çok rezidans, villa tipi konutlarda ‘yeşil alan’ ve ‘konfor’ u ön planda tutarken, orta gelirli vatandaşların en çok önem verdiği unsur ‘ulaşım’, ‘güvenlik’, ‘otopark’ olarak sıralanıyor.

KADINLAR İÇİN GÜVENLİK ÖN PLANDA

Yatırımcıların kadın ve erkek olarak ikiye ayırdığı araştırmalarda, kadınlar ‘güvenlik’, ‘ulaşım’ ve ‘sosyal tesis’ erkekler ise, ‘depreme dayanıklılık’ ve ‘otopark’ faktörünü kadınlara oranla daha çok tercih ediyor.

Evli ve bekar konut alıcılarının da incelendiği saha araştırmalarında, ilk üç sırada yer alan faktörler :

- Ulaşım kolaylığı
- Sosyal çevre
- Depreme dayanıklılık

BUNLARA DİKKAT EDİN!

Emlak ve gayrimenkul sektörü değeri ve ticari hacmini geliştirdikçe, piyasadaki 'gayrimeşru' işlemlerin sayısı da aynı oranda artıyor. Birikimlerinizin uçup gitmemesi için konut alım-satımında çok dikkatli olmak gerekiyor.

Ayrıca konut satın alırken bu hususlara da dikkat etmenizde fayda var :

- Öncelikle konut edinme amacımızı belirlememiz gerekir. Yatırım amacıyla satın alınıyorsa getirilerine, kullanma amacıyla alınıyorsa ihtiyaçlarımıza göre karar vermeliyiz.

- Konut veya henüz inşaatı başlanmamış ise arsanın ilgili tapu müdürlüğünde araştırma yapılarak tapu kaydı üzerinde ipotek, intifa, kira, haciz vb. satın alınacak konutun değerini düşürecek veya konut inşaatına başlanmasına engel olacak herhangi bir şerh, beyan olup olmadığı kontrol edilmeli.

- Konutun yapı ruhsatının olup olmadığı araştırılmalı.

- İlgili belediyesinde mutlaka arşiv dosyası incelenmeli

- Satın alınması planlanan konutun satış fiyatına alım-satım tapu harcı, iskân harcı, cins tashih harcı, KDV vb. gibi nelerin dahil olduğu araştırılmalı.

- Satış fiyatı, benzer ve emsal olabilecek konutlarla karşılaştırılmalı, birim m2 satış fiyatı analiz edilmeli.


"Konut Alırken En Çok Nelere Dikkat Ediyoruz?" haberine ait yorum yok

Yorum Yap