"Konut fiyatları artık düşmez"

İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım, inşaat sektörünün durumu hakkında açıklamalarda bulundu.

06 June 2019
"Konut fiyatları artık düşmez" İnşaat sektöründe inişli çıkışlı seyir devam ediyor. TÜİK tarafından açıklanan geçen ayın konut satış rakamları inşaat sektörü temsilcilerini memnun etmezken gayrimenkul yatırımcıları da bu rakamlardan sonra, "Konut fiyatları düşer mi?" sorusuna yanıt aradılar.

Teknik Yapı ve İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım, konut sektörü hakkında önemli değerlendirmelerde bulundu. Hürriyet Gazetesi'nden Gülistan Alagöz'ün haberine göre, konut sektöründe durgunluk olduğunu belirten Durbakayım, bu durgunluğun 250 alt sektörü de etkilediğini ifade etti.

"DERS ÇIKARDIK"

Konut sektörü temsilcileri olarak durgunluk sürecinde muhasebe yapma fırsatı bulduklarını, sektörün yaşananlardan ders çıkardığını ve yeniden yapılanma sürecine girdiğini belirten Durbakayım, "Yapım sürecinden finans sistemine kadar yeni bir dönem başladı. Her kriz kendi fırsatlarını doğurur, bu dönemde bizim için fırsat olabilir" diye konuştu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Emlak Bankası'na 'Risk paylaşım modeli'ni önerdiklerini belirten Durbakayım, "Yeni modelde arsa sahibi ve firma geçici ortak şirket kuracak ve hisseler bankalara rehin edilecek. Bir kamu kurumu da yapılan işleri denetleyecek. Bu modelde vatandaş da inşaat biter mi endişesi duymayacak. Tüm riskin müteahhitte olduğu sistem yerine kâr ve zarar ortaklığı yapılmalı. Special Purpose Vehicle (SPV) denilen modele Emlak Katılım Bankası sahip çıktı" ifadelerini kullandı.

"EV ALMANIN TAM ZAMANI"

Yatırımcılara çağrıda bulunan Nazmi Durbakayım, bu dönemde konut almayanın ileride pişman olabileceğini belirtti. Konut fiyatlarının da artık düşmeyeceğini ifade eden Durbakayım, "İnşaat ruhsatlarında yüzde 50’leri bulan düşüş var. Bu ne demek üretim azaldı, yeni mal eskisi gibi gelmeyecek. Maliyetlere bakalım; sene başından bu yana yüzde 50-70 arasında artış var. Firmalar bunu satış fiyatına yansıtamadı. Ama bu sürdürülebilir değil. 50’ye ürettiğini ne kadar zaman 30’a satabilir. Fiyat biraz daha düşer mi diyenlere çok net söylüyorum daha da fiyatların düşeceği bir nokta yok. Seçim sonrası piyasa biraz hareketlenmeye başlayınca zamlar da gelecek" şeklinde konuştu.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


Yabancıya konut satışında ortalama fiyat düştü

Yabancıya konut satışında ortalama fiyat düştü

Yabancılara satılan konutların ortalama değeri 2021 yılının son çeyreğinde 187 bin 91 dolara geriled

17 January 2022


Enflasyona karşı koruyacak  en güvenli liman konut!

Enflasyona karşı koruyacak en güvenli liman konut!

Gayrimenkule talep sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada ciddi bir yükseliş eğilimi gösteriyor.

14 January 2022


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum