Konut Fiyatları En Çok Hangi Bölgelerde Yükseldi?

Türkiye'de emlak ve gayrimenkul piyasasının en hareketli olduğu 4 şehrinde konut fiyatları en çok hangi bölgelerde yükseldi? İşte yanıtı...

26 Şubat 2015
Konut Fiyatları En Çok Hangi Bölgelerde Yükseldi?

Türkiye'de emlak ve gayrimenkul piyasasının en hareketli olduğu 4 şehrinde konut fiyatları en çok hangi bölgelerde yükseldi? İşte yanıtı...

Türkiye genelinde yıllık fiyat artışı yüzde 21′yi bulurken, satılık konutların metrekare satış fiyatı ortalama 2 bin 513 lira olarak yansıdı. Kiralık konutların ortalama metrekare fiyatının 16 lira ortalamasında olduğu Türkiye’de amortisman süresi ise 13 yıl ortalamasında... Bu veriler hurriyetemlak.com’un son Emlak Endeksinde yer aldı.

İSTANBUL

İstanbul’da konut fiyatlarında artış sürüyor. hurriyetemlak.com Emlak Endeksi'ne göre İstanbul’da, satılık konutlarda metrekare ortalaması 3.222 liraya kadar çıktı. Kiralık evlerin metrekare ortalaması ise 20 lirayı buldu.

Amortisman süresinin 14 yıl ortalamasında olduğu İstanbul’da son bir ayda fiyatı en çok artan ilçe Sarıyer. İlçede metrekare fiyatları yüzde 9,1 artarken, ikinci sırayı yüzde 7,8 artışla Arnavutköy aldı. Üçüncü sırada ise yüzde 5 artışla Şişli var.

Sarıyer : Yüzde 9.1
Arnavutköy : Yüzde7.8
Şişli : Yüzde 5

ANKARA

Ankara’da satılık konutların metrekare ortalama fiyatı bir yılda yüzde 14 oranında artış gösterdi. Satılık metrekare fiyat ortalamasının 1.500 lira olduğu Ankara’da, kiralık evlerde ise ortalama fiyat 8 lira...

Amortisman süresinin 16 yıl olduğu ilde değeri en çok artan ilçeler sıralamasında ilk sırada Gölbaşı var. İlçede satılık konut fiyatları son bir ayda yüzde 2,2, ikinci sıradaki Sincan’da yüzde 2,0 yükseldi. Üçüncü sırada yer alan Pursaklar’da ise son bir aylık artış yüzde 1 ortalamasında.

Gölbaşı : Yüzde 2.2
Sincan : Yüzde 2.0
Pursaklar : Yüzde 1

İZMİR

İzmir’de bulunan satılık konutların metrekare ortalama fiyatı bir yılda yüzde 12 artarak 1.821 liraya ulaştı. Kiralık konutlarda ortalama fiyat ise yüzde 11 arttı ve metrekaresi 8 liraya ulaştı.

İlde amortisman süresi ise 18 yıl olarak göze çarpıyor. İzmir’in son bir ayda en çok değerlenen ilçeleri arasında ilk sırayı yüzde 7,1 artışla Foça alıyor. Menderes’te ise artış yüzde 4,6 olarak dikkat çekiyor. Üçüncü sırada ise yüzde 3,8 artışla Urla var.

Foça : Yüzde 7:1
Menderes : Yüzde 4.6
Urla : Yüzde 3.8

ANTALYA

Antalya’da son bir yılda satılık konut fiyatları yüzde 19 arttı ve metrekaresi 1.429 lira oldu. Kiralık konutlara bakıldığında artış yüzde 21, metrekare ortalama fiyat ise 8 lira...

Amortisman süresinin 15 yıl olarak belirlendiği Antalya’da fiyatı son bir ayda artan ilçeler sıralamasında; Döşemealtı yüzde 8,9 ile ilk sırada yer alıyor. İkinci sıradaki Konyaaltı’nda ise fiyatlar yüzde 1,5, üçüncü sıradaki Serik’te ise yüzde 1,3 artış gösterdi.

Döşemealtı : Yüzde 8.9
Konyaaltı : Yüzde 1.5
Serik : Yüzde 1.3

BURSA

Bursa’da satılık konutların metrekare ortalama fiyatı 1.207 lira. Son bir yıllık yükseliş yüzde 6 ortalamasında. Kiralık konutlara bakıldığında ise bir yıllık artış yüzde 8. Kiralık evlerin metrekare ortalaması 6 lira civarında.

Amortisman süresinin 17 yıl olduğu Bursa’da fiyatı artan ilçeler sıralamasında son bir aylık veriler göz önüne alındığında ilk sırada yüzde 1,6 artışla Mudanya, ikinci sırada yüzde 0,6 artışla Osmangazi, üçüncü sırada ise yüzde 0,5 artışla Nilüfer var.

Mudanya : Yüzde 1.6
Osmangazi : Yüzde 0.6
Nilüfer : Yüzde 0.5HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


1 yorum

Melouca

29 Mar 2015, 23:01

Dalga gee7ti gibi ve etkileri yakında başlar veya e7oğalırSatılık ev villa ve arsa bu araalr artışta ve alıcının piyasası hakimKeşke nakit olsaydı da bir iki kelepir alsam e7fcnkfc emlak her ekonomide orta ve uzun vadede sfcper bir yatırım


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.