Konut Fiyatları En Çok Hangi Şehirde Arttı ?

Yapılan bir araştırma ile Aralık ayında kira fiyatlarının en çok İstanbul'da arttığını gözlemlendi. Peki en yüksek konut fiyat artışı hangi şehirde? İşte yanıtı

19 Ocak 2015
Konut Fiyatları En Çok Hangi Şehirde Arttı ?

Yapılan bir araştırma ile Aralık ayında kira fiyatlarının en çok İstanbul'da arttığını gözlemlendi. Peki en yüksek konut fiyat artışı hangi şehirde? İşte yanıtı

İkinci el konutları, kiralık konutları, markalı projeleri kapsayan ve Türkiye'nin nüfus yoğunluğu bakımından en büyük ve en çok konut kredisi kullandırılan 7 ili Adana, Ankara, Antalya, Bursa, İstanbul, İzmir ve Kocaeli'nde emlak ve gayrimenkul piyasasını masaya yatıran bir araştırma, Aralık ayında satılık konut fiyatlarının en çok Adana ilinde kira fiyatlarının ise en çok İstanbul'da arttığını ortaya çıkardı. .

3 BÜYÜKŞEHİRDE AMORTİSMAN SÜRELERİ

Aralık ayı itibariyle ikinci el konutlardaki geri dönüş süreleri incelendiğinde Türkiye genelinde bir apartman dairesinin fiyatı 17.7 yıllık (213 ay) kiraya eşit iken, İstanbul'da bu süre 17.6 yıl (212 ay) olarak ölçülüyor. Diğer taraftan, bir apartman dairesinin fiyatı İzmir'de 18.5 yılda (223 ay); Ankara'da ise 18.3 yılda (220 ay) geri dönüyor.

Konut satın alma gücü endeks değerleri incelendiğinde, 100 ve üzerindeki endeks değerleri mevcut faiz oranı ortamında (Aralık 2014: Aylık Ortalama yüzde 0.91) 10 yıl vadeli konut kredisi kullanılarak bir ev sahibi olunabileceğini gösterirken; 100'ün altındaki değerler ailenin 10 yıl vadeli konut kredisi kullanarak konut sahibi olamayacağına işaret ediyor.

KONUT FİYATLARI EN ÇOK ADANA'DA ARTTI

Aralık ayında Adana'da metrekare başına konut satış fiyatları yüzde 1.58 oranında artarak, fiyatların en çok yükseldiği şehir oldu.

İSTANBUL'DA YÜZDE 1.18'LİK ARTIŞ

Aynı dönem içerisinde konut satış fiyatları Ankara'da yüzde 1.18, Antalya'da yüzde 0.51, Bursa'da yüzde 0.61, İstanbul'da yüzde 1.18, İzmir'de yüzde 0.85 ve Kocaeli'nde ise yüzde 1.08 oranında artış gösterdi.

KİRALAR EN ÇOK İSTANBUL'DA YÜKSELDİ

Aralık ayında İstanbul'da metrekare başına konut kira değerleri yüzde 1.16 oranında arttı ve İstanbul kira fiyatlarının en çok yükseldiği şehir oldu.

Aynı dönem içerisinde konut kira fiyatları Antalya'da yüzde 0.34 oranında; İzmir'de yüzde 0.13 oranında ve Kocaeli'nde yüzde 0.54 oranında arttı. Diğer taraftan kira fiyatları Bursa'da değişmedi; Adana'da kira fiyatları yüzde 1.27 oranında ve Ankara'da kira fiyatları yüzde 0.17 oranında azaldı.

Aralık ayında REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi bir önceki aya göre, İstanbul Avrupa yakasında yer alan markalı konut projelerinde yüzde 0.31 oranında; İstanbul Asya yakasında yer alan markalı konut projelerinde yüzde 0.17 oranında arttı.

Aralık ayında REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi bir önceki aya göre, 1 oda 1 salon konut tipinde değişmemiş; 2 oda 1 salon konut tipinde yüzde 0.32 oranında artmış; 3 oda 1 salon konut tipinde yüzde 0.36 oranında artmış ve 4 oda 1 salon konut tipinde yüzde 0.25 oranında arttı. Satın alınan konutların yüzde 30'u hemen teslim, yüzde 70'i ise henüz bitmemiş olarak belirtiliyor.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

GÜNDEM HABERLERİ


İzmir Seferihisar Belediyesi 15.3 milyon TL’ye arsa satacak

İzmir Seferihisar Belediyesi 15.3 milyon TL’ye arsa satacak

İzmir Seferihisar’a bağlı Sığacık Mahallesi’ndeki arsa, 15.3 milyon TL’ye ihale yöntemiyle satışa çı

17 Ekim 2017


Skyland İstanbul ofislerini teslim ediyor

Skyland İstanbul ofislerini teslim ediyor

Eroğlu Gayrimenkul tarafından İstanbul Seyrantepe’de hayata geçirilen projesi Skyland İstanbul’da of

17 Ekim 2017


Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.