Konut Fiyatlarına Havalimanı Dopingi

Türkiye'nin dört bir yanındaki havalimanı projeleri, çevrelerindeki gayrimenkullerin değerini arttırdı. Bu da konut fiyatlarına yansıdı.

06 Temmuz 2015
Konut Fiyatlarına Havalimanı Dopingi

Türkiye'nin dört bir yanındaki havalimanı projeleri, çevrelerindeki gayrimenkullerin değerini arttırdı. Bu da konut fiyatlarına yansıdı.

Yeni hizmete açılan, inşası devam eden ve henüz proje aşamasında olan havalimanları; İstanbul, Ordu, Rize, Yozgat, Hakkari ve Mersin'deki gayrimenkul fiyatlarının artmasına sebep oldu. Bu bölgelerdeki gayrimenkul fiyatları, yüzde 200'e varan oranda yani 4 kat arttı.

ORDU-GİRESUN VE HAKKARİ'DE BÜYÜK ARTIŞ

Konutların en çok değer artışı yaşadığı bölgelerin başında, yakın zamanda hizmete giren Hakkari Selahadddin Eyyübi Havalimanı ve Ordu Giresun Havaalanı çevresi bulunuyor.

Rize-Artvin Havalimanı projesinin konut fiyatlarına yansımaya başlarken Yozgat bölgesindeki havaalanı projesinin netleşmesi ile Yozgat emlak piyasasının da hareketlenmesi öngörülüyor.

MERSİN HAVALİMANI ÇOK YAKINDA

İhalesinin 2011 yılında yapılmasına rağmen inşaat çalışmalarına ara verilen Mersin Çukurova Bölgesel Havaalanı'ında ise çalışmaların çok yakında başlaması planlanıyor.

İSTANBUL'DA ARSA FİYATLARI ARTTI

İstanbul'da inşaatı süren 3'üncü Havaalanı ile birlikte hayata geçirilmesi planlanan Yenişehir projesi, Avrupa yakasında yer alan Arnavutköy'ün ilçe sınırları içerisinde gösteriliyor. Arnavutköy'ün Karadeniz kıyısında yer alan ve Yeniköy'den Akpınar'a doğru uzanan taş ocakları bölgesi havaalanı projesine ev sahipliği yapacak. Bu sebeple Arnavutköy ve çevresindeki taşınmazların fiyatları büyük oranda arttı.

Yeniköy'ün bir bölümü, Tayakadın, Baklalı Boyalık köylerini, Hadımköy'ün bir bölümünü içerisine alan proje alanları; çevresinde yer alan Karaköy, Durusu gibi bölgelerin de gayrimenkul piyasasını canlandırdı.

HAKKARİ YÜKSEKOVA'DA YÜZDE 200 FIRLADI

Selahadddİn Eyyübi Havalimanı, Hakkari'ye 65 kilometre, Yüksekova ilçesine ise yalnızca 5 kilometre mesafede inşa edildi. Hürriyet'in haberine göre; Havalimanı için kamulaştırma çalışmaları 2006 yılında başladı. Çalışmalar başladığında metrekare başına ortalama 45-50 lira bedeller ödenirken yaklaşık 10 yıl sonra kamulaştırma için metrekare bedelleri 150 liraya dayandı.

PROJENİN NETLEŞMESİ BEKLENİYOR

Yozgat'ta inşa edilmesi planlanan havalimanı projesi için yer tespit çalışması yapıldı. Havalimanı lokasyonu için Yozgat merkezine 15 kilometrelik uzaklıkta bulunan Deremumlu-Fakıbeyli köylerinin sınırları içerisinde kalan alan uygun bulundu.Yozgat Havalimanı projesi 4 köyün arazi sınırlarını kapsıyor. kalıyor. Bu köyler; Deremumlu, Fakıbeyli, Sarımbey ve Kababel köyleri olarak sıralanıyor. Arazileri kıraç olan bu köylerde arsaların metrekare satış fiyatı ise 5 ile 15 lira arasında değişiklik gösteriyor. Projenin netleşmesi ile birlikte bu fiyatların en az 3 kat artması öngörülüyor.

RİZE'DE PROJE HAZIRLANDI SEKTÖR HAREKETLENDİ

Rize-Artvin Havalimanı, 266 hektar alanda sahilden yaklaşık 50-100 metre mesafede deniz doldurularak inşa edilecek. Yetkililer, bu bölgede konut fiyat artışın bu nedenden dolayı devam edeceğini öngörüyor. Konut imarlı alanlarda arsaların metrekaresinin, 400 liradan 450 liraya kadar çıkması bekleniyor.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.