Konut fiyatlarındaki kriz için çözüm aranıyor

Yüksek satılık ve kiralık konut fiyatları, büyük bir sorun olmaya başladı.

09 December 2021
Konut fiyatlarındaki kriz için çözüm aranıyor Türkiye genelinde geçen yıldan bu yana yüksek seviyelerde artış gösteren satılık konut fiyatlarına bu yılın güz döneminde kiralar da eklendi. Hem satılık hem de kiralık konut fiyatlarında yaşanan büyük artışların önüne geçmek adına çözümler aranıyor.

Odatv'de yer alan habere göre, Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi'nin (BETAM) oluşturduğu Kasım ayına raporuna göre, Türkiye'de ortalama satılık konut metrekare cari fiyatı yıllık bazda yüzde 47.5 oranında yükseldi. Yine aynı rapora göre, satılık konut metrekare cari fiyatları geçen yıla göre İstanbul'da yüzde 50.3, Ankara'da yüzde 39.5 ve İzmir'de yüzde 34.6 oranında artış gösterdi.

"KİMSE EV BULAMIYOR"

Konut piyasasının son durumunu değerlendiren İstanbul Emlak Komisyoncuları Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nizameddin Aşa, Türkiye'de son 1 yılda çok şey değiştiğine, koronavirüs salgınının ilk döneminin tam tersi bir durum yaşandığına dikkat çekerek, "Geçen sene ev fazlaydı, bu sene ise tam tersi. Şimdi kimse ev bulamıyor" dedi.

Türkiye'de satılık ve kiralık konut fiyatlarının yüksek olmasına neden olarak yapı stoku azlığı, inşaat faaliyetlerinde yavaşlama ve arazi kıtlığını gösteren Aşa, "Kentsel dönüşüm de sağlıklı ve iyi değil. Şu an kentsel dönüşümde sorun çok fazla. Dönüşümlerin hızlıca tamamlanması gerekiyor. Burada da belediyelerin ve kat maliklerinin rolü büyük" şeklinde konuştu.

İNŞAAT SÜRELERİ UZUYOR

Konut üreticilerinin yaşadığı bir başka soruna da değinen Aşa, belediyelerin ruhsat çıkarmada sorun yaşattığını, bunun sonucunda da inşaat sürelerinin uzadığını belirterek, " İnşaat süreleri normalde 12-24 ay... Ancak belediyelerin ruhsat vermesi 1 yılı buluyor. Bu da inşaat sürelerini uzatıyor" diye konuştu.

"DEVLET MÜDAHALE ETMELİ"

Konut fiyatlarında uygulanan fiyat artışlarına devletin müdahale etmesi gerektiğini belirten Gazi Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü'nden Doç. Dr. Leyla Alkan Gökler, "Fiyatların bazen neden arttığını bile anlamıyoruz. Ankara'da aynı özelliklere sahip bir konutun A mahallesindeki fiyatı 200 bin TL iken, B mahallesindeki fiyatı 2 milyon TL oluyor. Bu farklılaşmanın çok iyi bir örneği" ifadelerini kullandı.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum