Konut kredilerinde yeni indirim beklentisi arttı

Uzmanlar, konut kredisi faiz oranlarının yüzde 0.90'a düşebileceğini belirtiyor.

30 October 2019
Konut kredilerinde yeni indirim beklentisi arttı Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) tarafından geçtiğimiz günlerde alınan repo faiz indiriminden sonra gözler konut kredilerine çevrilmiş, özellikle kamu bankalarının nasıl bir yol izleyeceği merakla beklenir olmuştu. Hürriyet Gazetesi'nde yer alan habere göre, uzmanlar, konut kredisi faiz oranlarının yüzde 0.99 seviyesinden yüzde 0.90 seviyesine düşebileceği görüşünü paylaşıyorlar.

Konut sektörü temsilcileri kadar iş dünyası da bankaların faiz indirimine gitmesini talep ediyor. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, "Malumuz ilk iki faiz indiriminin sonrasında da Merkez Bankası görevini yaptı, sıra bankalarda demiştim. Sağolsun, kamu bankalarımız bu çağrımıza olumlu cevap verdi ve faizleri hızla indirdiler. Özel bankalarda ise hala bir atalet var. Faizleri yeterince hızlı indirmiyorlar, kredi musluklarını gerektiği kadar açmıyorlar. Buradan, sizin aracılığınız ile çağrımı yenilemek istiyorum. Ekonominin büyümesine bir destek de bankalardan gelmesini bekliyoruz" diye konuştu.

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç ise özel bankaların da ellerini taşın altına koyma zamanının geldiği düşüncesini paylaşarak, "Özel bankalar faiz indiriminde adeta kaplumbağa hızıyla gidiyor. Bankalar ile reel sektör ekonominin iki kanadı gibidir, bankalar kârlılık adına reel sektörü desteklemekten imtina ederlerse, faiz indiriminde ayak direrlerse, bu iş dünyasının dengesini bozacaktır. Reel sektörün yalnız kaldığı bir ortamda, bankalar da yalnız kalacak, sıkıntıya düşecek. Bankalar, Türkiye ekonomisinin aktörü olduklarını unutmadan, piyasa şartlarının gereğini yerine getirmeli ve faiz indirimine özden destek vermelidir. TCMB 4 ayda 3 kez faiz indirdi. Politika faizi seviyesi yüzde 24'den yüzde 14'e gerilemesine karşın ticari kredi faizlerinin ağırlıklı ortalamalarına bakıldığında indirimin çok sınırlı kaldığını görüyoruz" ifadelerini kullandı.

"TEMİNAT ANLAYIŞI DÜZELTİLMELİ"

Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Başkanı Altan Elmas, Merkez Bankası'nın faiz indirim kararı alması sonrası hem konut kredi faizlerinde hem de firmalara sağlanan kredi faizlerinde indirim beklediklerini belirterek, "İnşaat sektörünün hızlanması ve istihdama katkı sağlaması için kredi maliyetlerinin düşmesi oldukça önemli. Kamu bankalarının faizi 0.99'a çekmesinden sonra vatandaş cephesinde de kredi talebi yoğunlaştı. Özel bankalar bu noktada faizi düşürerek yükü paylaşmalı" diye konuştu.

Bankaların teminat talepleri hakkında da konuşan Elmas, "Gayrimenkuller 3’te bir fiyatına ipotek altına alınıyor, bu durum artık normalleşmeli. Bankaların teminat anlayışının düzelmesini bekliyoruz" ifadelerini kullandı.HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum