• Emlak Haberleri
  • Konut kredisi faiz indirimi satış rakamlarına yansıdı

Konut kredisi faiz indirimi satış rakamlarına yansıdı

Kasım ayı konut satış verileri, sektörde olumlu karşılandı.

14 December 2021
Konut kredisi faiz indirimi satış rakamlarına yansıdı Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Kasım 2021 döneminde Türkiye genelinde toplam 178 bin 814 adet konut satıldı. Konut satışlarında yıllık bazda yüzde 59 oranında artış yakalandı.

Özellikle kamu bankalarının Ekim ayı sonu ve Kasım ayı ortasında uyguladığı konut kredisi faiz indirimlerinin satışlara nasıl yansıyacağı merak ediliyordu. Öte yandan ipotekli konut satışlarında yüzde 61'lik artış elde edildi.

"FAİZ İNDİRİMİ SONUÇ VERDİ"

Kasım ayı konut satış rakamlarını değerlendiren BOSS4 Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Akkuş, bu dönemdeki satış rakamlarının güzel geldiğini belirterek, "Kasım ayında konut satışları, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 59 artarak 178 bin 814 olurken, ipotekli satışlar yüzde 61 artış göstererek 39 bin 366 oldu. Yine yabancılara yapılan konut satışlarına baktığımızda ise rakamların bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 48,4 artarak 7 bin 363 olduğunu görüyoruz. Demek ki; konut kredi faizlerindeki indirim sonuç verdi" diye konuştu.

Yabancılara satış rakamını da değerlendiren Akkuş, "Yabancıya satış rakamının yükselmeye devam etmesini ise 'yabancı yatırımcı Türkiye pazarına güven duyuyor' şeklinde okumak lazım. Peş peşe gelen artış rakamları bunu bize gösteriyor. Yapılan araştırmalar; Türkiye'de gayrimenkul alan yatırımcıların yüzde 92,7'si gayrimenkullerini elinde tuttuğunu gösteriyor. Yabancıların büyük kısmı oturmak için gayrimenkul alıyor. Ortalama mülkiyet süresi ise 5,7 yıl civarında. Türkiye'ye yatırım yapan dört yabancıdan sadece 1'i vatandaşlık hedefliyor. Öte yandan son zamanlardaki talep artışının döviz kurlarındaki yükselişle de direkt ilgisi var. Yabancılar genelde inşaatı bitmiş, tamamlanmış, tapusu hemen verilen ve teslimi yapılan projeleri tercih ediyor. Son zamanlarda kemikleşmiş ülkelerin yanı sıra Afrika ülkeleri, Pakistan ve Hindistan gibi yeni pazarlardan da talepler geldiğini görüyoruz" ifadelerini kullandı.

"SEKTÖR ÜLKE EKONOMİSİNE HİZMET ETMEYİ SÜRDÜRÜYOR"

Satış rakamlarını değerlendiren İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık, bir süredir düşüş trendinde giden iç piyasa konut satış rakamlarının yükselişe geçtiğini belirterek, "Bu, bizler için çok sevindirici. Bu rakamların sürdürülebilir olması ve artan şekilde devam etmesi çok önemli. Yabancıya satışta sektörün kendi rekorunu kırdığını görüyoruz. Gözlemlerimiz sonucu gurbetçilerimizin son dönemdeki kur artışları nedeniyle Türkiye'den gayrimenkul alımına yöneldiklerini söyleyebiliriz. Bunun sonuçları yabancıya satış rakamlarına yansımaya devam edecektir. İstatistikler bize sektörün yıl sonu hedeflerini şimdiden aştığını gösteriyor. Takip eden aylarda da daha yüksek rakamlara ulaşacağımızı düşünüyorum. Bu konuya sadece satış adedi olarak değil, ülkemize sağlanan döviz olarak da bakmak lazım. Kısacası gayrimenkul sektörü ülke ekonomisine artan bir katma değerle hizmet etmeye devam edecek" şeklinde konuştu.


HABER İLE İLGİLİ YORUMLAR


henüz yorum yok

Öne Çıkan Konut Projeleri


Tüm Türkiye’de en çok tercih edilen konut projelerini burada bulabilirsiniz.

İstanbul, Beylikdüzü

Keleşoğlu Holding

395.000 - 792.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Sur Yapı

385.000 - 837.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Ankara, Etimesgut

Söğüt İnşaat

283.000 - 634.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Sancaktepe

Halk GYO

490.000 - 888.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Mutlu inşaat

200.000 - 734.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

Konya, Meram

Torkam inşaat

315.000 - 1.000.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Beylikdüzü

Gül Proje

253.470 - 903.119 TL

Detaylı bilgi istiyorum

İstanbul, Başakşehir

İntaya

595.000 - 998.000 TL

Detaylı bilgi istiyorum